Erdoğan'ın Pekin ziyaretinde Uygurlar da konuşuldu

Doğu Türkistan konusunda Çin Devlet Başkanı, Uygurlarla mücadelenin bir ulusal güvenlik meselesi olduğunu savunurken, Erdoğan Çin'in toprak bütünlüğünü desteklediklerini ve teröre karşı olduklarını söyledi

Erdoğan'ın Pekin ziyaretinde Uygurlar da konuşuldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Pekin ziyaretinde gözler Doğu Türkistan meselesi konusunda yapılacak açıklamalara çevrildi. Çin Devlet Başkanı, Uygurlarla mücadelenin bir ulusal güvenlik meselesi olduğunu savundu. Şi, Çin'in ayrılıkçı faaliyetleri engellemek için "etkili" önlemlere başvuracağına işaret etti. Erdoğan ise "Çin ile ilişkilerimize stratejik açıdan bakıyoruz" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün Pekin’de başlayan resmi ziyareti çerçevesinde Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile bir araya geldi. Uygur meselesini de gündeme getiren Erdoğan, sınırları içinde ya da dışında, Çin’in toprak bütünlüğüne karşı bir kriminal terör eylemini Türkiye’nin kabullenmesinin mümkün olmadığını da kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Pekin’deki ziyaretine Tiananmen Meydanı’ndaki Halkın Kahramanları anıtına çelenk bırakarak başladı. Sonrasında Kongre binasında Çin Başbakanı Li Keqiang ile bir araya gelen Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından karşılandı.

Erdoğan ve Cinping, ikili görüşmeye geçmeden önce basına kısa bir açıklama yaptı.

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 45’nci yıl dönümünde olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Bu ziyaret aramızdaki karşılıklı güven ve anlayışın güçlenmesine, halklarımız arasındaki dostluğun pekişmesine hizmet edecektir. Sizlerin de hassas olduğu belli konularda duyarlı ve işbirliği içinde hareket etmeye bugüne kadar özen gösterdik ve gösteriyoruz” dedi.

Çin Başbakan Yardımcısı Zhang Ming’e göre, Erdoğan görüşmede Doğu Türkistan İslami Hareketi’ni (ETİM) bir terör örgütü olarak gördüklerini söyledi ve “Türkiye, topraklarının kimse tarafından Çin’in milli çıkar ve güvenliğine karşı kullanılmasına izin vermeyecek” dedi.

Çin'in resmi haber ajansı Xinhua'ya göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Çin’in toprak bütünlüğünü desteklediklerini belirterek Doğu Türkistan İslami Hareketi’nin 'terör eylemleri'nin de karşısında olduklarını söyledi.

Türkiye ile Çin arasındaki ilişkileri sürekli arttırmayı hedeflediklerini kaydeden Erdoğan, bu ilişkilere zarar verecek girişimlere izin vermeyeceklerini ifade etti. Erdoğan, "Türkiye de terörden etkilenmiş bir ülkedir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörün her türlüsü ile mücadele etmeyi sürdüreceklerini, bu konuda uluslararası camiadan da destek beklediklerini söyledi. Erdoğan, Çin’in de uluslar arası toplumda önemli bir oyun kurucu olduğunu savunarak bu ülke ile uluslararası ve bölgesel ilişkilerde iletişimi arttırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Çin tarafı ise buna mukabil Türkiye’nin IŞİD ve PKK’ya karşı mücadelesini desteklediğini ifade etti.

İSLAM CEMİYETİ TEMSİLCİLERİYLE GÖRÜŞTÜ

Çin'de temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin İslam Cemiyeti temsilcileri ile görüştü.

Erdoğan'ın, Çin ziyaretinde kaldığı otelde basına kapalı gerçekleşen kabul, yaklaşık 40 dakika sürdü.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2015, 11:37
banner53
YORUM EKLE

banner39