Ermenistan, Davutoğlu'nu Erivan'a davet etti

Ermenistan ile ilişkiler konusunda Ankara'nın "Bazı yaratıcı fikirler üzerinde çalışıyoruz." açıklamasının yankıları sürerken, Erivan'dan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na davet geldi.

Ermenistan, Davutoğlu'nu Erivan'a davet etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Ermeni yönetimi, 12 Aralık'ta başkent Erivan'da düzenlenecek Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) dışişleri bakanları toplantısına Türk Bakan'ı davet etti. Davet tüm KEİ üyelerine gitti ancak Ermeni tarafı, Türk Bakan'ı Erivan'da görmekten memnuniyet duyacaklarını bildirdi. Resmi davet Ankara'ya ulaşırken Davutoğlu'nun gitmek niyetinde olduğu; ancak son kararın Azerbaycan ile Ermenistan arasında süren görüşmelerin seyrine göre verileceği öğrenildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın dün gerçekleşen Viyana buluşmasından "diyaloğa devam" kararı çıkması nedeniyle Davutoğlu'nun Erivan'a gitmesi bekleniyor.

Bakan Davutoğlu'nun 10 Ekim'de gerçekleştirdiği İsviçre ziyaretinin ardından Güney Kafkasya'da diplomasi trafiği hızlandı. Davutoğlu, Bern'de Azerbaycan-Ermenistan ihtilafının aşılması için İsviçre'den arabuluculuk talep etmişti. Davutoğlu, muhataplarına "Türkiye, Ermenistan ile ilişkileri normalleştirmeye hazır. Ancak bunun için Ermenistan'ın işgal ettiği Azeri topraklarından çekilmeye başlaması şart. Ermeni yönetimini buna ikna edin, biz de sınırı açalım." mesajı vermişti.

Dağlık Karabağ meselesi, Bakan Davutoğlu'nun Washington ziyaretinde de gündeme geldi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Davutoğlu ile Karabağ'ı konuştuklarını belirterek kendisinin üç gün önce Aliyev ve Sarkisyan ile telefonda görüştüğünü bildirdi.

Zaman Gazetesi'ne konuşan Dışişleri yetkilileri, Erivan'a gitmek konusunda "Türkiye, Ermenistan'ı tanıyor. Sadece diplomatik ilişkimiz yok. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül milli maç için Erivan'a gitmişti. Bakan Davutoğlu'nun gitmemesi için bir sebep yok. Ancak alandaki gelişmeler buna müsait olmalı." yorumu yaptı.

Türkiye-Ermenistan ve Bakü-Erivan meseleleri Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yarın Rusya'ya gerçekleştireceği ziyarette geniş şekilde ele alınacak.

Dönemin Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Nisan 2009'da yine bir KEİ toplantısı için Erivan'a günübirlik bir ziyarette bulunmuş, Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan da İstanbul'a gelmişti.

Davutoğlu'nun Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un aynı tarihte Ankara'ya gerçekleştireceği ziyaret nedeniyle Erivan'a gitmeme kararı alabileceği belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2013, 11:33
banner53
YORUM EKLE

banner39