banner15

Esad'ı Kaddafi'yle uyardı

Davutoğlu, Libya açıklamasında Esad'a gönderme yaptı. Davutoğlu, "Diğer ülkelerdeki liderler de halkın talepleri konusunda duyarlı oldukları ölçüde, iktidarda kalabileceklerini bilmeli" dedi.

Esad'ı Kaddafi'yle uyardı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Libyalı muhaliflerin, diktatör lider Muammer Kaddafi'nin kalesi Trablus'u ele geçirmesini, "Bugün Libya için tarihi bir gün" sözleriyle değerlendirdi. Davutoğlu, Suriye lideri Beşar Esad'a da isim vermeden gönderme yaptı: "Halkın talepleri doğrultusunda değişim yaşanması,herkese ders olmalıdır."  

Bugün muhaliflerle görüşmek üzere Bingazi'ye giden Davutoğlu, "Yeni bir Libya inşa edilmesinin önündeki en önemli aşamalardan biri gerçekleşiyor. Bu yeni Libya, halkın haklı talepleri doğrultusunda, demokratik, özgür ve birleşik bir Libya olmalı" dedi. Herşeyden önce, "Libya'daki ikili yapının ortadan kalkmasının çok önemli bir başarı" olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Umarız yeni Libya, uluslararası toplumun gayreti ile Ulusal Geçiş Konseyi öncülüğünde başarıyla inşa edilir. Çatışmaların durması ve yeni siyasi sürecin başlaması büyük önem taşıyor" diye seslendi.

Uluslararası topluma çağrı yaptı

Türkiye'nin Libya için hazırladığı 'Yol Haritası'nın da bu ana unsurları barındırdığının altını çizen Davutoğlu, Esad'a da gönderme yaptı: "Bölgede Mısır ve Tunus'taki değişimden sonra Libya'da da halkın talepleri doğrultusunda değişim yaşanması herkese ders olmalı. Diğer ülkelerdeki liderler de halkın talepleri konusunda duyarlı oldukları ölçüde, halkı tatmin ettikleri ölçüde iktidarda kalabileceklerinin bilincinde olmalıdır. Türkiye demokratik dönüşüm yönündeki değişim taleplerini desteklemeye devam edecektir."

Bu arada önceki gün Norveç Dışişleri Bakanı ile görüşen Davutoğlu dün de  resmi ziyaret için bulunduğu Etiyopya'dan görüşmeler yaptı. Davutoğlu, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Cabir El Tani, Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Kanada Dışişleri Bakanı John Baird, Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Zayed Al Nahyan, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, Norveç Dışişleri Bakanı Jonas Gahr Store, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Danimarka Dışişleri Bakanı Lene Espersen ve İngiltere Dışişleri Bakan Yardımcısı Alistair Burts'ın katılımıyla telekonferans yöntemiyle görüşmegerçekleştirildi. Bu görüşmede, Libya Temas Grubu'nun siyasi direktörler düzeyinde bu hafta Türkiye'de toplanması kararlaştırıldı.

Dünya liderlerinden Kaddafi'ye ortak çağrı: TESLİM OL

Bütün dünya liderlerinden Muammer Kaddafi'ye 'daha fazla kan dökülmeden teslim olması' çağrısı yağdı.

ABD Başkanı Barack Obama, "Kaddafi ve onun rejimi, iktidarının sona erdiğini kabul etmeli ve kan dökmeyi durdurmalıdır. Kaddafi Libya'yı daha fazla yönetemeyeceğinin farkına varmalı ve yönetimi bırakmalıdır" açıklaması yaptı. 

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy'un ortak açıklamasında ise  "Libya halkının özgürlük arayışı tarihsel bir noktaya geldi. NATO, pek çok AB ülkesi ve bölge ülkelerinin askeri yardımıyla yeni Libya'nın yorulmaz güçleri Kaddafi yönetiminin sonunu getiriyor. Kaddafi'ye halkın isteğini kabul ederek hemen çekilmesi, daha fazla acıya ve kan dökülmesine yol açmaması yönünde çağrıda bulunuyoruz" ifadeleri kullanıldı.

İngiltere Başbakanı David Cameron,  Kaddafi'nin savaşmaya son vermesi gerektiğini belirtip "Özgür ve demokratik bir Libya için desteğimiz sürecek. Libya halkına ait olan dondurulmuş mal varlıklarını yakında aktif hale getireceğiz" ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlere silahlarını bırakma çağrısında bulundu. Sarkozy, Libyalı muhaliflerin kurduğu Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mahmud Cibril'i de Paris'e davet etti. Cibril'in çarşamba Paris'e gideceği kaydedilirken, Fransa, uluslararası ortaklarıyla Libya'nın geleceği hakkındaki yol haritasının görüşüleceği bir zirve toplantısı da düzenleyecek.

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ise "Albay Muammer Kaddafi'den halkının daha fazla acı çekmemesi için faydasız direnişine son vermesini istiyoruz" açıklamasını yayınladı.

Alman hükümeti Libya'nın yeniden imarı için destek vaadinde bulunurken, Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, "Diktatörün zamanı doldu" diye konuştu.

İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini ise Kaddafi'nin kan gölünü önlemek için teslim olması gerektiğini söyleyip "Kaddafi Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanmalı" dedi.

İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, isyancıları kutlama mesajında 'gerçekleştirdikleri devrim, özgür iradelerinin ve ulusal tercihlerinin başarısından Libya halkını tebrik ettiğini' belirtti.

Uluslararası Af Örgütü, Libya'daki tüm tarafları sivilleri korumaya, insan haklarına saygı göstermeye çağırırken,

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez ise Kaddafi'ye destek açıklaması yapan tek lider oldu. Chavez NATO'nun Libya'yı bombalamasını kınayıp "Amaçları, ülkenin zengin petrol rezervlerini kontrol altına almak" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2011, 08:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35