banner39

Esad'ın firari arkadaşı Türkiye'de!

Suriye lideri Esad'ın firari generallerinden olan Menaf Talas gizlice geldiği Ankara'da Dışişleri Ahmet Davutoğlu ile biraraya geldi

Dış Politika 27.07.2012, 07:33 27.07.2012, 12:32
Esad'ın firari arkadaşı Türkiye'de!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ankara dün sürpriz bir ziyarete ev sahipliği yaptı. Suriye'den kısa bir süre önce kaçan Esad'ın çocukluk arkadaşı ve Suriye Cumhuriyet Muhafızları eski komutanlarından Menaf Talas'ın, gizlice Türkiye'ye geldiği öğrenildi. Talas, Dışişleri Bakanlığı Konutu'nda düzenlenen iftar yemeğinde Ahmet Davutoğlu ile biraraya geldi.

Kritik görüşme yaklaşık 1.5 saat sürdü. Davutoğlu'na MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın da eşlik ettiği görüşmede Suriye'deki son gelişmeler ele alındı. Görüşmenin ardından Dışişleri Bakanlığı Konutu'ndan ayrılan Talas, Ankara'dan ayrılmak üzere havaalanına hareket etti.

SUUDİ ARABİSTAN'DAN GELDİ

Yaklaşık 20 gün önce görevi bırakarak kaçan Talas'ın Fransa'ya sığındığı iddia edilmişti. Ancak görüşme öncesinde yapılan açıklamada, Suriyeli muhalif generalin Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye geldiği belirtildi.

Talas, dün ilk kez kamuoyu önüne çıkmıştı. El Arabiya televizyonuna konuşan Talas, "Hepimiz Suriye'ye hizmet için bir araya gelmeli ve demokratik Suriye'yi kurmalıyız" diye konuşmuştu.

Suriye Cumhuriyet Muhafızları’nın komutanlarından General Menaf Talas, Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın gençliğinden bu yana en yakın arkadaşlarından biri olarak biliniyor.

Aynı zamanda Hafız Esad’ın savunma bakanı Mustafa Talas’ın oğlu olan Menaf Talas, yaklaşık 20 gün önce görüş ayrılığı nedeniyle saf değiştirmiş ve ülkeyi terk etmişti. Aslen Rastanlı ve sünni olan Talas ailesi yıllardır Esad ailesine verdikleri destekle tanınıyor. Talas'ın adı yanı zamanda Esad sonra geçiş süreci liderliği için de geçiyor.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?