banner15

Filistin ve Türkiye, İsrail`den özür istedi

BM İnsan Hakları Konseyi`nde söz alan Türkiye ve Filistinİsrail'in Mavi Marmara saldırısı nedeniyle özür dilemesini istediler.

Filistin ve Türkiye, İsrail`den özür istedi


BM İnsan Hakları Konseyi`nde söz alan Türkiye ve Filistin, Gazze`ye yardım götüren Mavi Marmara saldırısıyla ilgili olarak İsrail`in özür dilemesini istediler.

Türkiye`nin Cenevre`de BM nezdindeki Büyükelçisi Oğuz Demiralp, bu askeri saldırının bir dizi ciddi insan hakları ihlali anlamına geldiğini ve İsrail`in özür dilemesi gerektiğini belirterek, saldırıyı ``zalimce`` olarak niteledi.

Filistinli temsilci de konuşmasında, İsrail`in, bu saldırıda tüm acı çektirdiklerinden özür dilemesi gerektiğini söyledi.

BM İnsan Hakları Konseyinin bilirkişi heyeti, İsrail`in, Gazze Şeridi`ne yardım konvoyuna baskında ve sonrasında ``uluslararası insan hakları yasası`` da dahil, uluslararası hukuku ihlal ettiğini bildirmiş ve İsrail`in, insani krizin yaşandığı bir dönemde Filistin toprağına deniz ablukası uygulamasının ``yasa dışı`` olduğunu belirtmişti.

Heyet, İsrail`in yardım filosuna verdiği askeri karşılığın ``orantısız`` ve ``kabul edilemez gaddarlık düzeyinde`` olduğunu vurgulamıştı.

 Kaynak: Ajanslar

 

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2010, 02:21
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48