banner39

Fransızların Kur'an'ı hedef almasına Türkiye'den sert tepki

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin de aralarında bulunduğu sözde 300 entelektüel ve siyasetçinin imzasını taşıyan skandal manifestoda, şiddet ve Yahudi düşmanlığı yayıyor iddiasıyla Kur'an-ı Kerim'den bazı ayetlerin çıkarılmasını istemesine tepkiler gelmeye devam ediyor. AB Bakanı ve Başmüzakereci lik de, konuya ilişkin, "İnsanlık rehberi Kur’an’dan insan karşıtı bağnazlık ve şiddet çıkaran DEAŞ neyse, bu 300 Fransız da aynı." ifadesini kullandı.

Dış Politika 06.05.2018, 13:56 06.05.2018, 14:20
Fransızların Kur'an'ı hedef almasına Türkiye'den sert tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa yine 'özgürlük' bahanesiyle İslam'a saldırdı.  Günlük Le Parisien gazetesinde yayımlanan ve aralarında Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin de bulunduğu 300 Fransız yazar ve siyasetçinin imzasını taşıyan manifestoda, şiddet ve Yahudi düşmanlığı yaydığı iddiasıyla Kur’an-ı Kerim'den 'bazı ayetlerin çıkartılması' talep edildi. 

Bu manifestoyu Kuran-ı Kerim'in içeriğinin değiştirilmesi çağrısı olarak algılayan Müslüman topluluklar büyük tepki gösterdi.

"DEAŞ NEYSE, BU 300 FRANSIZ DA AYNI"

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik de, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, aralarında eski Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin de bulunduğu 300 Fransız yazar ve siyasetçinin "şiddet ve Yahudi düşmanlığını yaydığını" öne sürerek Kur'an-ı Kerim'den bazı ayetlerin çıkarılmasını istemelerine tepki gösterdi.

"ENTELLEKTÜEL ŞİDDETİN VE BARBARLIĞIN EN ÇARPICI ÖRNEĞİ BU"

Çelik, "Entelektüel şiddetin ve barbarlığın en çarpıcı örneği bu. Bu kişiler kim olurlarsa olsunlar ve şimdiye kadar neyi savunmuş olurlarsa olsunlar, bağnazlık tarihinin ilk sırasına yazılacaklar. Barbarlık modern dünyanın ortasına entelektüel ve siyasi sıfatlarla yerleşiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu kişilerin "barbar ve ahlak dışı" taleple terör örgütü DEAŞ'ın ideolojik akrabalığına kayıt yaptırdıklarını ilan ettiklerini belirten Çelik, "DEAŞ’ın en yakın ideolojik akrabası olduklarını ancak bu şekilde anlatabilirlerdi. Ancak siyasal psikiyatrinin konusu olacak bu yaklaşım, Avrupa’nın ortasında nasıl bir barbarlığın yükseldiğini, en az DEAŞ kadar tehlikeli bu zihniyetin kendisini nasıl bazı kavramların arkasına sakladığını ifşa ediyor." ifadelerini kullandı.

Çelik, "DEAŞ'ın aleni akrabalarını" tespit etmenin kolay olduğunu vurgulayarak, "Asıl böyle entelektüel ve siyasi görünüm arkasındakiler çok tehlikeli. Sözde şiddet karşıtı görünüp yaklaşımlarıyla bağnaz ve şiddete tapan zihniyet bu. İnsanlık rehberi Kur’an’dan insan karşıtı bağnazlık ve şiddet çıkaran DEAŞ neyse, bu 300 Fransız da aynı." mesajını paylaştı.

banner53
Yorumlar (0)
21
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?