banner39

Friedman: Türkiye iyi ki AB'de değil

'Gölge CIA'nın başkanı George Friedman, "Türkiye AB'ye üye olsaydı şimdi Yunanistan'ı kurtarmaya çalışacaktı. Türkiye'nin AB'ye üye olmaması şu an Türkiye'nin lehine gözüküyor" dedi

Dış Politika 07.10.2011, 11:50 07.10.2011, 11:50
Friedman: Türkiye iyi ki AB'de değil

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Stratfor Enstitüsü Başkanı Dr. George Friedman TÜSİAD'ın "Türkiye'nin Gelecek 10 Yılı" adlı toplantısını yönetmek için geldiği İstanbul'da, Türk dış politikasıyla ilgili değerlendirmeler yaptı.

'Bölgesel istikrar için Türkiye'nin İsrail ile dost olması gerekmez' diyen Friedman, "İsrail ve Türkiye dost olmak zorunda değil. Türkiye ABD ile dost ise bu yeterli. Türkiye'nin ve İsrail'in artık birbirlerine eskisi kadar ihtiyacı yok ancak iki devletinde ABD'ye hala ihtiyaçları var" dedi.

Türkiye'nin mali krizdeki Avrupa Birliği'ne (AB) tam üyelik sürecini de yorumlayan Friedman, "Tam üyelik halinde Avrupa'da varolan sorunların derinleşmesi Türkiye'yi de zorlardı. Türkiye'nin AB'ye üye olmaması şu an Türkiye'nin lehine gözüküyor" dedi.

Türkiye'de, AB'de olduğu gibi yapısal bir zayıflığın söz konusu olmadığının altını çizen Friedman, gelişen ekonomisi ve başarılı performansı ile Türkiye'nin dikkatleri üzerine çektiğini ifade etti. Euro Bölgesi'nde yaşanan mali krizlerin ardında AB'nin yapısal problemlerinin yattığını savunan Friedman, "Bu anlamda AB kendi krizini kendisi yarattı" dedi. 

Türkiye'nin AB üyeliği konusundaki ısrarına anlam veremediğini belirten Friedman, "Türkiye AB üyesi olsa şimdi Yunanistan'ı kurtarmaya'çalışacaktı.

Bir Türkiye'nin büyüme hızına bir de AB içindeki krize bakın ve söyleyin, şu anda AB'de olmak Türkiye'nin işine gelir miydi?" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin yakın dönemde Doğu Akdeniz ya da Suriye'de herhangi bir çatışmaya girmesini beklemediğini söyleyen Friedman, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'nin savaşa gideceği bir dönem değil. Türkiye gücünü test ettiği ve kurumlarını yeniden inşa ettiği bir dönemde. Suriye'deki durumu etkilemeye çalışan Türkiye etkili olamayacağını anlayınca geri çekildi".

"Japonya - Türkiye ittifakı ABD ile çatışacak"

Öte yandan, CNN Türk'te Deniz Bayramoğlu'nun sorularını da cevaplayan George Friedman, Türkiye ile ilgili ilginç tahminlerde bulundu. 

Stratfor başkanı şöyle konuştu:

"Türkiye bölgesel güç olacak dedim ama bazı kurumlar hâlâ hazır değil gördüğüm kadarıyla bu sorumluluk için... En önemlisi henüz gücünün sınırı anlaşılmamış durumda. Herkesle dost olmak gibi bir vizyonu var Türkiye'nin ama bunu yapmak kolay değil.
Suriye'de farklı olay ve zorluklarla karşılaştı, Libya'da da yatırımları var Türkiye'nin. Kıbrıs'taki sondaj sorunu var şimdi de... 

Şunu farketmeye başlıyor Türkiye; bir direniş var kendisine karşı. Türkiye ulusal bir strateji yürütmeli.. Bunu başaramadı henüz. Şimdi bölgesinde yeni zorluklarla karşı karşıya. Bunları da aşacaktır ama bu bir süreç ve yıllar alacak.."

Friedman'a göre Türkiye'nin bölgede etkisi var ama sınırsız değil. Bölge ülkeleri ile dengeleri iyi oturtması gerekiyor. 

"İslam ülkelerindeki muhalifler çok bölünmüş. Türkiye'nin de elbette birilerinin üzerinde etkisi vardır. Bölgenin yeni dengeleri önemli. Türkiye İslam dünyasında lider rolünü oynamak istiyor ve İsrail'le yakın olmak bu amaca aykırı. 

İran'ın Irak'taki nüfuzu çok fazla. Suriye'de rejim dağılırsa orada da etkili olur. İran, Irak, Suriye ve Lübnan'da etkili güç olursa Türk hükümeti zor bir kararın eşiğine gelir."

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?