banner15

Füle Türkiye'nin AB sürecini değerlendirdi

AB'nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Füle, Türkiye'nin üyeliğini AP seçimlerinin değil, Türkiye'nin kararlılığının belirleyeceğini söyledi

Füle Türkiye'nin AB sürecini değerlendirdi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Avrupa Birliği'nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Türkiye'nin AB'ye katılım sürecini Avrupa Parlamentosu seçimlerinin değil, Türkiye'nin reform sürecindeki kararlılığının etkileyeceğini söyledi.

AB Türkiye Delegasyonu'nda düzenlenen değerlendirme toplantısında konuşan Füle, Irak'ta alıkonulan Türk vatandaşları nedeniyle üzüntülerini dile getirerek, Türkiye ile tam bir dayanışma içinde olduklarını vurguladı.

Geçen aylarda Türkiye'nin Avrupa değerlerine taahhütleri üzerine bazı şüphelerin ortaya çıktığını, yolsuzluk iddialarında soruşturmayı yürüten savcıların yerinin değiştirildiğini, AB ile istişare içinde olmaksızın süratle gerçekleştirilen değişiklikler olduğunu belirten Füle, bütün bunların Türkiye'nin Avrupa standartlarından daha da uzaklaştığı şeklinde algılandığına dikkati çekti.

Füle, Anayasa Mahkemesi'nin Twitter, YouTube ve HSYK konularında temel hak ve özgürlüklere sahip olmak adına aldığı kararları memnuniyetle karşıladıklarını ve bu kararların ihtiyaç duyulan yargıya güveni tesis etmek ve toplumdaki kutuplaşmayı sona erdirmek için atılan adımlar olarak gördüklerini ifade etti. Katılım müzakerelerinin ilişkilerin temelini oluşturduğunu söyleyen Füle, hem siyasi reformlar hem de Kıbrıs'a ilişkin meselelerde ilerleme olması gerektiğini dile getirdi.

Bu konularda geride kalan bazı unsurlar olmasının, Türkiye'nin AB'ye taahhütleri konusunda şüpheler oluşturduğunun altını çizen Füle, şöyle devam etti:

"Yaptığımız görüşmelerde kapsamlı reformların gerçekleştirilmesinin ve hukukun üstünlüğü ve temel haklar konusunda çalışılmasının önemi üzerinde durduk. Aynı zamanda Türkiye'yi Kıbrıs'ta kapsamlı bir çözüm için sürekli desteklerini verme konusunda da cesaretlendirdik. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile 23. faslın çalışma grubu toplantısında ortak çalışmalarımızın yerine gelmesi ve yargı reformu konusunda yapılması gerekenler üzerinde durduk. Çalışmalarımızın ilerleme raporunda olumlu bir yer alacağını düşünüyoruz. Komisyonun son raporu, AB'nin Türkiye ile ilgili angajmanını devam ettirmek konusundaki kararlılığını anlatacaktır ve bu çerçevede Türkiye'nin kendini ilgili reformlara adamasını ümit ediyoruz. Gelecekteki katılım sürecinin de bu olumlu neticelerden etkileneceğini biliyoruz. Katılım sürecini Avrupa Parlamentosu seçimleri değil, Türkiye'nin reform sürecindeki kararlılığı etkileyecektir."

Füle değerlendirmesinin ardından, bir soru üzerine, Türkiye'nin "Kıbrıs"ta çözüm sürecinde taşıdığı rolü övdüklerini hatırlattı ve görüşmelerin kararlı bir şekilde ilerleyerek kapsamlı çözüme ulaşılması yönündeki umudunu Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile paylaştığını ifade etti.

Bozdağ ile görüşmesinde ise 2 beklentiden bahsettiğini dile getiren Füle, şöyle devam etti: "Türkiye bir aday ülke ve elbette AB'ye tam üyelik amacıyla hareket ediyor. Bunu yapabilmesi için de kendi ulusal düzenlemelere ve mekanizmalara sahip olması lazım ki hangi kanun çıkarılırsa çıkarılsın, bunlar katılım gündemiyle genel olarak bağlantılı olsun. Zaten aday bir ülkeden beklenti de çıkan her türlü mevzuatın ülkeyi AB'ye yaklaştırmasıdır ve bu, Türk makamlarının sorumluluğudur.

Avrupa Komisyonu istişare süreçlerine dahil olmaya, fikrinin sorulmasına hazır. Yanlış anlaşılmasın, Türkiye kendi kanunlarını çıkarma yetkisine sahip bir ülke ama bizim de komisyon olarak bir yükümlülüğümüz var. O da bu tür mevzuat çalışmalarının AB müktesebatı ile uyumlu olup olmadığını değerlendirmek. Umuyorum ki bu iki unsur üzerinde durulur."

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 19:28
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48