banner39

G20 toplantısı Almanya'da başladı

G20 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası yöneticilerinin bir araya geldiği toplantı, Almanya'nın Baden-Baden kentinde başladı.

Dış Politika 17.03.2017, 12:27 17.03.2017, 12:45
G20 toplantısı Almanya'da başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

G20 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası yöneticilerinin bir araya geldiği toplantı, Almanya'nın Baden-Baden kentinde başladı.

G20 Dönem Başkanlığı'nı kasım ayı sonuna kadar yürütecek olan Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletine bağlı Baden-Baden kentinde, G20 maliye bakanları ve merkez bankası temsilcilerinin katıldığı toplantı başladı.

Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantılarda Türkiye’yi, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek temsil edecek. G20 toplantıları için beraberindeki heyetle bugün Almanya'ya gelen Şimşek, çeşitli panellere konuşmacı olarak katılacak. Şimşek, ayrıca çok sayıda yatırımcı grubuyla da görüşecek.

TOPLANTIDA, ARTAN KORUMACILIĞA NET BİR DURUŞ SERGİLENMESİ MESAJI VERİLECEK

"Artan korumacılığa karşı net bir duruş sergilenmesi" mesajının verileceği G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları toplantısında, finans alanında ekonomik esnekliği güçlendirmek, dijitalleşmeyi şekillendirmek ve Afrika'ya yatırımı teşvik etmek gibi konular ele alınacak.

Toplantının sonuçlarına ilişkin ortak bir bildiri yayınlanacak. Ayrıca, Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ve Bundesbank Başkanı Jens Weidmann, yarın düzenlenecek basın toplantısında, görüşmelerin sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunacak.

Maliye bakanları ve merkez bankası yöneticileri arasındaki görüşmeler, 7- 8 Temmuz'da Hamburg'da yapılacak devlet başkanları veya hükümet başkanlarının katılacağı G20 Zirvesi'nin finansal konularına hazırlık niteliği taşıyacak.

G20 maliye bakanları ve merkez bankası yöneticileri, nisan ve ekim aylarında gerçekleşecek Uluslararası Para Fonu (IMF) ilkbahar ve yıllık toplantılarında tekrar bir araya gelecek.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?