banner39

Gaziantep, Urumçi ile kardeş şehir oldu

Gaziantep Urumçi ile kardeş şehir oldu, iki şehir arasında ticari ve kültürel anlamda yeni ilişkiler kurulacağı açıklandı

Dış Politika 08.01.2014, 13:08 08.01.2014, 13:08
Gaziantep, Urumçi ile kardeş şehir oldu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Çin'in Urumçi kenti ile kardeş şehir oldu.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, 2012'de gerekleştirilen 7. İpek Yolu Belediye Başkanları Forumu'nda kardeş şehir anlaşmasının ilk adımı olan Niyet Anlaşmasını imzalayan taraflar, kardeş şehir protokolüne de imza attı.

İpek yolu şehirlerinin yer aldığı güzergahta yapı yönetimi ve ulaşım işbirliğini yerine getirmek, geleceği beraber inşa etmek ve konunun uluslar arası arenaya taşınması başlıklarının ele alındığı toplantıda, Urumçi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yetkilileri imzaladıkları protokolle kardeşliği resmiyete taşıdılar.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, ekonomik ilişkiler başta olmak üzere birçok şehirde ve birçok alanda kapsamlı şekilde coğrafi avantajları daha iyi hale getirmeye çalıştıklarını belirtti.

İpek yolu şehirleriyle ekonomik işbirliğinin yanında altyapı, inşaat, eğitim gibi birçok alanda işbirliği içinde olduklarını vurgulayan Güzelbey, şunları kaydetti:

"Gayrimenkul alanında iletişimi beraber güçlendirecek, şehirler arasında kapsamlı kalkınma düzeyini etkin şekilde yükselteceğiz. Urumçi, bölgesel kaynakların avantajlarını aktif kullanıyor ve ipek yolu ekonomi kuşağı üzerindeki şehirler arasında her türlü işbirliği politikasını destekliyor. Şehir yönetiminde de Urumçi ile işbirliği içindeyiz."

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?