banner39

Gül anlattı, Hollande hak verdi!

Cumhurbaşkanı Gül, Sarkozy'yi ve bozulan ilişkileri anlattı; 'haklısınız' diyen Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı Hollande'dan bakanlarına 'ilişkileri onaralım' talimatı gitti

Dış Politika 22.05.2012, 07:31 22.05.2012, 11:52
Gül anlattı, Hollande hak verdi!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sarkozy döneminde bozulan Türkiye - Fransa ilişkilerini, NATO zirvesinin yapıldığı Şikago'da yeni Cumhurbaşkanı François Holande'la konuştu.

Hürriyet gazetesinden İsmet Berkan, ayrıntılarını köşesine taşıdığı pazar günkü görüşme sonunda Hollande'ın, "Türkiye -Fransa ilişkilerini yeniden kuralım, bozulanı onaralım" dediğini yazdı.

'Türkiye - Fransa: Yeni dönem mi?' başlıklı yazıda, bu görüşmeye dair bölüm şöyle:

"Cumhurbaşkanı Abdullah Gül konuya doğrudan girmiş.

'Türkiye ile Fransa arasında herhangi bir çıkar çatışması var mı?' diye sordum.

Aksine hiç yok, tüm konularda ortak çıkarlarımız var. Peki Fransa neden bu kadar hasmane davranıyor. 20 senedir Fransa'dan Türkiye'ye cumhurbaşkanı gelmemiş.

Bunun üzerine 'Sarkozy gelmedi mi?' diye sordu. 'Geldi ama G20 dönem başkanı sıfatıyla ve 3 saatliğine. Ben o zaman gelme dedim, böyle geleceksen gelme dedim. Ama çok ısrar ettiler, mecburen, gelen Fransa Cumhurbaşklanı diye kabul ettim.

Gül bu sitemleri iletince Hollande da, 'haklısınız' demiş. 'Hemen bakanlarıma talimat veriyorum. Türkiye -Fransa ilişkilerini yeniden kuralım, bozulanı onaralım.'

Hollande konuşmasının bir yerinde 'Afrika'da Ortadoğu'da pek çok üke Türkiye'yi siyasi referans olarak alıyor' demiş.

Cumhurbaşkanı Gül 'iyi bir görüşme oldu' diyor."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?