Gül: Bölgede değişim kaçınılmaz

Cumhurbaşkanı Gül, Endonezya temasları sırasında Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da değişimin kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Gül: Bölgede değişim kaçınılmaz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ile ilgili olarak, uluslararası toplumun etkili üyelerinin kökten dinci rejim endişesiyle bölgede statükoyu değişime tercih ettiğini söyledi.Endonezya temaslarının son gününde Cumhurbaşkanı Gül'e Endonezya Üniversitesi tarafından politika bilimleri alanında fahri doktora unvanı verildi. Gül, törenin yapıldığı salona üniversite senatosuyla birlikte cübbeli ve kepli olarak girdi. Salondakilerin ayakta alkışladığı Gül, fahri doktora beratını aldıktan sonra 'İslam Dünyasının Kalbinde Tarihi Dönüşüm' başlıklı İngilizce bir konuşma yaptı. Konuşmasında Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki olaylar ile Türkiye'nin bölgeye olan politikasını değerlendiren Gül, 'Uluslararası toplumun etkili üyeleri kökten dinci rejim endişesiyle bölgede statükoyu değişime tercih etti. Aynı zamanda Ortadoğu halklarının gerçek bir demokrasi için yeteri kadar olgun olmadığını düşündüler. Maalesef dost ama antidemokratik yönetimleri tercih ettiler. Günümüzde bütün bunların değişti ve tarih, yaşanan süreçten daha hızlı aktı. Bölgede çok güçlü ve geri dönülmez bir yola girilmiştir' ifadelerini kullandı.Kuzey Afrika ve Ortadoğu halklarının kendi geleceklerinin kendi ellerinde olmasına karar verdiğini kaydeden Gül, Tunus'tan Mısır'a, Libya'dan Yemen'e kadar halkların artık seslerini yükseltmekten kaçınmadığını, taleplerini dile getirdiklerini ve hükümetleri doğru şekilde yönlendirdiklerini ve sonunda korkunun gittiğini dile getirdi. 

DEĞİŞİM KAÇINILMAZ

Konuşmasında Gül, bölgede yaşanan gelişmelerin kimse için sürpriz olmaması gerektiğini, bugünün dünyasında varlığı kabul edilemeyecek rejimleri barındıran bölgede değişimin kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Bazı bölge ülkelerinde atılan adımların demokrasiyi sağlayacak reformların tesisi için yeterli olmadığına da değinen Cumhurbaşkanı Gül, bu çabaların, yönetimlerin dar görüşlü ve belirsiz politikalarının ürünü olduğunu savundu. Gül konuşmasında İslam ile demokrasinin birbiriyle bağdaşmadığını savunanları, yanıldıklarını kabullenmeye de çağırarak, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'nun yürekli halklarının demokrasi, insan hak ve özgürlükleri, şeffaflık ve hesap verebilirlik arzusunu ortaya koyan gösterilerinin bu düşüncenin yanlışlığını kanıtladığını belirtti. 

Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Gül'e, Türkiye sevdalısı olarak bilinen kabine sekreteri Dipo Alam tarafından kendisi ve eşi Hayrunnisa Gül için yaptığı ve 300 bin dolara satılan yağlıboya portresi hediye edildi. Alam, bu parayı 2004'te tsunaminin vurduğu Açe'de temeli atılan Türk okulu yurduna bağışlayacağını ifade etti.Törenin ardından Gül ve beraberindeki heyet ile üniversite yetkileri hatıra fotoğrafı çektirdi. Gül ve beraberindekiler buradaki törenin ardından Cakarta'daki Türk okulunu ziyaret etti. Okul gezisinin ardından da Gül, Endonezya'dan ayrıldı.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2011, 18:28
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
talip emin
talip emin - 10 yıl Önce

aba altından sopa gösteriyor. biz küresel tağut düzenine uyduk hiç de fena olmadı. siz de uyun. diktatörlerinizi yıkın ama çağdaş batının istediği düzeni kabul edin. yoksa ırak gibi afganistan gibi olursunuz mu demek isteniyor? ıraklı müslüman halk füzelerle bombalarla bir kere öldüler ve kurtuldular. ama bu yeni düzene geçerseniz hergün ölüp ölüp dirileceksiniz ey islam dünyası!

banner39