banner39

Gül, Zerdari ve Karzai'yle görüştü

Türkiye-Afganistan-Pakistan Üçlü Zirve Toplantısı'nda ülkeler arasındaki işbirliği konuları ele alındı

Dış Politika 12.12.2012, 16:14 12.12.2012, 18:31
Gül, Zerdari ve Karzai'yle görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye, Afganistan ve Pakistan arasındaki tarihi bağların çağın nimetlerinden yararlanılarak güçlendirilmesi, mesafeleri ortadan kaldıracak adımların atılması gerektiğini belirterek, ''Zira küreselleşen dünyada birbirinden kopuk yaşamanın bedeli ülkelerimizin münferit ve topyekun potansiyelinden yararlanamamak olacaktır'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye-Afganistan-Pakistan Üçlü Zirve Süreci'nin yedinci toplantısı kapsamında üçlü zirvenin genel oturumunun açılışında yaptığı konuşmaya, ''değerli kardeşlerim'' diye hitap ettiği konuk cumhurbaşkanlarını Türkiye'de görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı.

Türkiye-Afganistan ve Pakistan arasındaki işbirliğinin üçlü zirve sürecinin başladığı Nisan 2007'den daha kapsamlı ve ileri bir noktaya eriştiğini söyleyen Gül, süreç sayesinde diyalog ve işbirliğinin temellerinin güçlendiğini kaydetti.

Sürecin halkların ve bölgenin yararı gözetilerek somut projelerin kararlaştırıldığı ve uygulamaya konulduğu önemli bir platform niteliği taşıdığına işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, üçlü işbirliğinin ülkelerin ötesinde bölgesel istikrara da katkı sağladığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Gül, ''Türkiye, Afganistan ve Pakistan arasındaki ilişkiler emsalsizdir. Bu ilişkiler devletler arası olmanın ötesinde halktan halka, gönülden gönüle ilişkilerdir. Dostluk bağlarımızın tarihten güç alan derin kökleri mevcuttur. Biz bu bağları muhafaza etmek, pekiştirmek ve geliştirmekle mükellefiz'' diye konuştu.

''İLETİŞİM VE ULAŞIM ALANLARINA ODAKLANMALIYIZ''

Taşınan sorumluluk gereği yedinci üçlü zirve toplantısının ''bağlılık'' temasıyla yapıldığına dikkati çeken Gül, bu çerçevede üçlü işbirliğinin ileriye taşınması için samimi görüş alışverişinde bulunulacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ülkelerimiz arasında tarihten gelen bağların artık çağımızın nimetlerinden yararlanılarak güçlendirilmesinin vakti gelmiştir. Bu anlamda ulaşım ve iletişim alanlarına odaklanmak gerekmektedir. Mesafeleri ortadan kaldıracak adımları atmalı, ekonomik, ticari, siyasi ve kültürel ilişkilerimizin gelişmesine hizmet edecek tedbirler almalıyız. Ekonomik ve ticari faaliyetlerimiz için özellikle ulaştırma alanında gerekli fiziki altyapının tesis edilmesi ülkelerimizin kalkınmasına en büyük katkıyı sağlayacaktır.

Zira küreselleşen dünyada birbirinden kopuk yaşamanın bedeli ülkelerimizin münferit ve topyekun potansiyelinden yararlanamamak olacaktır. Potansiyelimiz göz önünde bulundurulduğunda kaybımızın ne kadar büyük olduğunu anlamak güç değildir.''

Üçlü zirvenin genel oturumu Gül'ün konuşmasının ardından basına kapalı devam etti.

Toplantıya, cumhurbaşkanlarının yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Afganistan ve Pakistan heyetlerindeki mevkidaşları katıldı.

 

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?