Gül'den ABD müdahalesi açıklaması

Cumhurbaşkanı Gül, Obama'nın Suriye ile ilgili kararının ABD'nin siyasi dinamikleri içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi

Gül'den ABD müdahalesi açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Andrey G. Karlov'un güven mektubunu kabul etti. Kabul öncesi Cumhurbaşkanı Gül, ABD Başkanı Barack Obama, Suriye operasyonu için Kongre'ye danışma kararı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Obama'nın kararını ABD siyasi dinamikleri içinde değerlendirmek gerektiğini anlatan Abdullah Gül, "Kendi yönetim şekilleri kendi siyasi dinamikleri iç politikası böyle bir ihtiyaca zorlamış dolayısıyla öyle görmek lazım." dedi.

Abdullah Gül, Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Andrey G. Karlov'un güven mektubunu kabul etti. Çankaya Köşkü'nde düzenlenen programdan önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül basın mensuplarının soruları cevapladı. Bir gazetecinin 'ABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye operasyonu için Kongre'ye danışma kararını nasıl değerlendiriyorsunuz?' şeklindeki sorusuna Gül şu cevabı verdi; "Obama'nın kararını ABD siyasi dinamikleri içinde değerlendirmek lazım. Kendi yönetim şekilleri kendi siyasi dinamikleri iç politikası böyle bir ihtiyaca zorlamış dolayısıyla öyle görmek lazım."

Bir başka gazetecinin, "Türkiye'nin politikaları ile ne kadar uyuşuyor, biraz da zamana yayılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna ise Gül, "Her ülkenin kendi kararını alırken kendi bağımsız değerlendirmesi vardır biz komşu ülke olarak bizim hissiyatımız tabii ki farklı olur onlar uzakta onlarınki farklı olur. Dolayısıyla her zaman dört dörtlük çakışmaya bilir politikalar." şeklinde cevapladı.

28 Şubat davasının ilk duruşmasının bugün yapıldığı ve bu konu ile ilgili görüşleri sorulan Gül, "Yargıdaki bir süreçle ilgili bir şey söylemek istemem." dedi.

Soruların ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Andrey G. Karlov'un güven mektubunu kabul etti. Programda Büyükelçi Karlov ve beraberindeki heyet, Cumhurbaşkanı Gül'e güven mektubunu sundu. Büyükelçi, Cumhurbaşkanı Gül'e çalışma arkadaşlarını takdim ettikten sonra birlikte fotoğraf çektirdi.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2013, 15:34
banner53
YORUM EKLE

banner39