banner15

Gül'den İran ve İsrail mesajı

Türkiye'nin İran konusunda üzerine düşen her şeyi yaptığını söyleyen Gül, İsaril'in suçunu olduğunu kabul etmesini istedi.

Gül'den İran ve İsrail mesajı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Christine Science Monitor'e (CSM) verdiği demeçte, Türkiye'nin İran politikası ve İsrail'in Gazze konvoyuna saldırması konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

CSM'ye konuşan Gül İran konusunda, "İran ve nükleer silahları konusunu ne kadar ciddiye aldığımızı göz ardı etmemenizi isterim. Her şeyin ötesinde, İran ve biz komşu ülkeleriz ve nükleer silahlar en çok bizi tehdit ediyor. Bu yüzden karşı çıkacak ilk ülke Türkiye olur. Bütün çabalarımız, sorunun diplomatik yollarla çözülmesi için. Şu anda en son istediğimiz şey, bölgede yeni bir savaşın çıkması. Irak’taki savaş, hem siyasi hem de ekonomik açıdan bir çok sorunla karşılaşmamıza neden oldu. Savaş büyük güvenlik ve göç sorunu doğurdu. Biz, diplomatik çözüme katkıda bulunabilecek tek ülkeyiz. Çünkü İran’la doğrudan temas kurabilecek tek NATO ülkesi Türkiye. İran UAEK üyesi olmakla birlikte, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması’nın taraflarından biri. Bu yüzden nükleer programı konusunda şeffaf olmak zorundalar" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, İsrail'in Gazze'ya yardım götüren gönüllülere saldırması olayıyla ilgili olarak ise şöyle konuştu: "İsrail, Birleşmiş Milletler'e üye bir ülke olarak, bu sınırların dışındaymış gibi düşünüp hareket edemez. Uluslararası kara sularında bir Türk gemisine saldırdılar. Bununla birlikte, Gazze’ye uygulanan ambargo bir insanlık trajedisidir ve bir an önce kaldırılması gerekir. Bu yönde çağrı yapan tek ülke Türkiye değil, Avrupa Birliği ve ABD Başkanı Barack Obama da bunu istiyor. İsrail’in Mavi Marmara baskını konusunda suçlu olduğunu kabul etmesi gerekiyor."

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2010, 16:06
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48