banner39

Gül'e San Francisco'nun anahtarı verildi

San Francisco'ya ayak basan ilk Türk Cumhurbaşkanı olmasından dolayı Gül'e sembolik anlamı olan şehir anahtarı hediye eden Çin asıllı belediye başkanı Türkiye'yi ziyaret etmek istediğini söyledi

Dış Politika 23.05.2012, 16:56 23.05.2012, 16:56
Gül'e San Francisco'nun anahtarı verildi

NATO zirvesi için bir süredir ABD'nin Chicago kentinde bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve beraberindeki heyet, özel bir uçakla California eyaletine geçti.

Abdullah Gül, San Francisco şehir merkezinde kaldığı Fairmont Hotel'de Amerika'nın batı bölgesinde yaşayan Türk sivil toplum örgütlerinin temsilcilerini kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen kabulde Cumhurbaşkanı Gül, sivil Türk-Amerikan ilişkilerinin geldiği noktayı ve bu ilişkileri daha da ilerletmek için yapılabilecekler çerçevesinde bir konuşma yaptı. Gül, Türk sivil toplum liderlerine kendi aralarındaki birlik ve beraberliğe çok önem vermeleri gerektiğini öğütleyerek, Türklerin Amerikan siyasetinde daha aktif rol üstlenmesi gerektiğini vurguladı.

Sivil toplum örgütü liderleri ile yapılan toplantının ardından Cumhurbaşkanı Gül onuruna Fairmont Hotel'de bir resepsiyon verildi. Los Angeles Başkonsolosu Aydın Topçu'nun verdiği resepsiyonun açılış konuşmasını Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan yaparken, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, San Francisco Konsolosluğu mensupları ve kalabalık bir Türk topluluğu ile San Francisco Belediye Başkanı Edwin M. Lee de geceye katılanlar arasında yer aldı.

Büyükelçi Tan, pasifik okyanusuna komşu olan Amerika'nın batı yakasındaki Türkleri Cumhurbaşkanı Gül'e takdim ederken, "Bölgedeki bilim endüstrisinden uçak yapımına, yazılım firmalarından araştırma laboratuvarlarına kadar çok farklı alanlarda faaliyet gösteren Türk toplumu, Amerika'nın batı yakasının ekonomik ve kültürel zenginliğine katkı yapan toplumlardan birisidir" şeklinde konuştu. Tan, "Ülkemizin tarihi hakkındaki iddialara destek veren siyasilerin batı yakasında yoğunlaşmış olmalarının bu bölgede yaşayan vatandaşlarımızın sorumluluklarını daha da arttırmaktadır" dedi.

ŞEHRİN ANAHTARI VERİLDİ

San Francisco Belediye Başkanı Edwin M. Lee, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün şehirlerini onurlandırdığı için teşekkür etti. San Francisco'ya ayak basan ilk Türk Cumhurbaşkanı olmasından dolayı Gül'e sembolik anlamı olan şehir anahtarı hediye eden Çin asıllı belediye başkanı kendisinin de en kısa zamanda Türkiye'yi ziyaret etmek isteğini sözlerine ekledi.

Hediyeyi eşi Hayrünnisa Gül ile kabul eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sözlerine San Francisco Belediye Başkanı Edwin Lee'ye teşekkür ederek başladı. Cumhurbaşkanı Gül, "Şehrin anahtarını sayın belediye başkanından aldım artık istediğim zaman açıp girerim" şeklindeki esprisi ile salondakileri güldürdü. Gül, konuşmasının devamında, San Francisco'nun hayatımızı değiştiren sosyal medyanın öncülüğünü yapan kuruluşlara ev sahipliği yaptığı için büyük önem arzettiğini söyledi. Uzun zamandır bu ziyareti düşündüğünü ve NATO zirvesi bahanesi ile bu geziyi birleştirdiğini belirtirken, bu bölgeye gelen ilk Türk Cumhurbaşkanı olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu sözlerine ekledi.

"TÜRKİYE'DE DAHA İYİ ŞARTLAR VAR"

Cumhurbaşkanı Gül, Türk ekonomisinin son yıllarda aldığı mesafeden söz ederek, Türkiye'nin Çin'den sonra dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi olduğuna vurgu yaparak, en çok yatırımı eğitime, üniversitelere ve gençliğe yaptıklarını söyledi. Bölgede yaşayan Türklere çağrıda bulunan Gül, "Bir taraftan burada yaşamaya devam edin ama Türkiye'ye dönmek isterseniz size çok daha iyi şartlar sunacağımızdan da emin olun" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, California temasları çerçevesinde Stanford Üniversitesi'nde yapacağı bir konuşmanın yanı sıra Apple, Google, Tweeter ve Facebook gibi sosyal medya merkezlerini ziyaret ederek yöneticileri ile görüşecek.

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?