Habur'a beş yeni kapı daha açılıyor

Irak ziyareti dönüşün açıklamalarda bulunan Bakan Davutoğlu, Habur'a 5 kapı daha açacaklarını söyledi

Habur'a beş yeni kapı daha açılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak'ın başkenti Bağdat'a resmi ziyarette bulundu. Bu önemli ziyaret sonrasında NTV'de Yakın Plan'a konuk olan Davutoğlu, yaptığı ziyareti ve bölgedeki gelişmeleri değerlendirdi.

Davutoğlu, "2 yıldan fazla bir süredir gergin olan iki ülke arasındaki ilişkilerde de yeni bir döneme girildi" dedi. Davutoğlu ayrıca, Habur'a 5 kapı daha açacaklarını ifade etti.

Davutoğlu, "Karayolunda Habur'da 20 kilometreye varan kuyruklar oluşturuyor. Sayın Maliki'nin onayıyla Habur'da ikinci kapı ve 3. köprüye izin çıktı onların inşaatına hemen başlayacağız. 5 kapı daha açmayı planlıyoruz Habur'da. Ayrıca Suriye'deki çatışmalar dolayısıyla özellikle ulaştırma koridorları bağlamında bizim Körfez'e en kolay iniş yolumuz Irak üzerinden.  İlişkilerin düzelmeye başlaması 6-7 aylık bir süreç. İlmik ilmik işlenmesi gerekiyor. Türkiye-Irak ilişkilerinin doğalı buydu. Yaşanan olumsuz gelişmeler bir parantezdi. O parantezin kapatılma iradesi iki tarafta da oluştu" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2013, 14:17
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Defne
Defne - 7 yıl Önce

Irak’la sınırlar açılırken, IŞİD’in yüzünden Suriye’yle sınırlar kapanıyor... Geçen ay IŞİD’in havan saldırılarına karşı ordumuz obüs atışı ile karşılık vermişti. IŞİD sadece Suriye halkının can ve mal güvenliğini değil, vatandaşlarımızın da güvenliğini tehtid etmeye başladı. Artık halkımızın IŞİD ve benzer örgütlere karşı seslerini yükseltmenin zamanı geldi!

banner39