banner39

Hamas'tan Türkiye'ye şartsız 'Evet'

Türkiye'nin Filistin'deki gruplar arasında barış sağlamak için atacağı her türlü adım Hamas tarafından şartsız bir şekilde kabul edilecek

Dış Politika 19.04.2011, 11:46 19.04.2011, 12:01
Hamas'tan Türkiye'ye şartsız 'Evet'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hamas'ın sürgündeki lideri Halid Meşal “Türkiye’nin, Filistin’deki grupları birleştirecek her teklifini ön şart öne sürmeden kabul etmeye hazırız” dedi.

Türkiye gazetesi muhabirleri Osman Sağırlı ve Adem Demir'e konuşan Meşal, "Türkiye, grupları birleştirmek istiyor. Biz de bunu çok önemsiyoruz. Kardeşlerimizle birlik olmak için Türkiye’nin önereceği her fikir, plan ve projeye peşinen evet deriz” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir görüşme gerçekleştiren Halid Meşal, Türkiye’nin Filistin konusundaki planını anlattı. Meşal, Türkiye’nin Filistin’deki tüm grupları bir araya getirme projesi üzerine çalıştığını söyledi.

Meşal, muhabirlerin soruları üzerine "Biz Türkiye’den gelen her resmi yetkiliyle öncelikle Gazze’ye yönelik ambargoyu, sonra Filistinli gruplar arasında birlik oluşturmak için atılacak adımları ve en son olarak da Türkiye’nin Filistin davasına verdiği desteği konuşuruz. Ayrıca Türkiyeli yetkililere, Filistin konusundaki tavırları nedeniyle teşekkür ederiz. Görüşmelerimiz genel olarak bu çerçevede gerçekleşir." dedi.

"Türkiye’nin Filistinli gruplarını birleştirme yönünde çabası mı var?" sorusuna ise Meşal şöyle cevap verdi: "Son derece olumlu görüyoruz. Biz Türk yetkililere de Filistinli grupların birleştirilmesine yönelik çabalarına destek olacağımızı söyledik. Türkiye gerek halkıyla gerekse de hükümetiyle Filistin davasının yanındadır. Türkiyeli yetkililer samimi bir şekilde Filistin sorununun çözülmesi için çaba sarf ediyorlar. İnşallah Filistin halkının ve Filistinli grupların birliğinin temini de Türkiye’nin eliyle gerçekleşir."

36 yıldır doğduğu topraklardan uzakta, sürgünde bir hayat süren Meşal Suriye’de yaşıyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu geçen hafta Şam’daki Türk Büyükelçiliği’nde Meşal'le başbaşa görüşmüştü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?