banner39

banner35

Harekata neden Barış Pınarı adı verildi ?

“Barış Pınarı Harekatı”ndaki “pınar” adının nereden geldiğine ilişkin dikkat çeken bir ayrıntı ortaya çıktı. Suriye ile sınırların netleştirilmeye çalışıldığı dönemde “Resülayn” kazasının adınının Türkçe olarak “Pınarbaşı” ile değiştirilmesinin gündeme geldiğini hatırlatıldı

Dış Politika 12.10.2019, 11:49
Harekata neden Barış Pınarı adı verildi ?

Harekatın adına ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Harekatımızın adını Barış Pınarı olarak belirlerken rastgele bir tercihte bulunmadık. Biz terör örgütünü bölgeden kazıyarak Suriye'de gerçek anlamda barışı tesis etmek üzere bu adımı attık. Bizim sınır Suriye tarafında hep pınarlarla doludur. İşte o pınarlardan hareketle biz bunun adını Barış Pınarı Harekatı koyduk" açıklamasında bulunmuştu.

“Barış Pınarı Harekatı”ndaki “pınar” adının nereden geldiğine ilişkin dikkat çeken bir ayrıntı ortaya çıktı.

Twitter’daki “Türk Dış Politikası” adlı hesap, Suriye ile sınırların netleştirilmeye çalışıldığı dönemde “Resülayn” kazasının adınının Türkçe olarak “Pınarbaşı” ile değiştirilmesinin gündeme geldiğini hatırlattı.

Belgelere göre, 1922 yılında Meclis’te “Pınar” ismine ilişkin tartışmalar yaşandı.

“Türk Dış Politikası” adlı hesap, “Temmuz 1922: Fransa'nın işgali altındaki Suriye ile sınırların netleştirilmeye çalışıldığını bir dönemde TBMM Resülayn kazası kurulması kanununu çıkardı. Temmuz 1922: bir gurup vekil Resülayn kazasının adınının Türkçe olarak Pınarbaşı ile değiştirilmesini teklif ediyor. Yıllar sonra bu bölgeye yapılan askeri operasyona bu bölgedeki ilçelerin adındaki ‘Pınar’dan mülhem Barış Pınarı adı veriliyor” mesajlarını paylaştı.

Eski Askeri Ateşe Prof. Dr. Esat Arslan ise Barış Pınarı Harekatı ismiyle ilgili şunları söyledi:

"Bölgede Başpınar var ismi Resulayn, Aynülisa İsa'nın pınarı var, Ayn el Arap dediğimiz bu bölgede Arapça tekerleme vardır Zehap du Ayn el Arap. Şunu söylüyor ben pınarlar bölgesine geldim ne Arap gördüm ne pınar gördüm bu laf bugünleri söyleyen bir şeydir." Terör ve Güvenlik Politikaları Uzmanı Coşkun Başbuğ ise "Ayn'ın Türkçe'de karşılığı Pınar ayn Arap, Arap'ın pınarı, Cumhurbaşkanı tesadüfen vermedi bu isimleri. Pınarla alınan yerler var gelin bu tarafa Ceylanpınar ortadan ikiye bölmekle bu taraf ceylan bu taraf Resulayn diyemezsiniz. Burada tarihi doku ve bağlar var. Buradaki varlık sebebimiz de bu." diye konuştu.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (1)
Muhsin Bozkurt 3 yıl önce
Barış Pınarı yerine AYN-EL SULH deseydik Arap birliği bizi kınamazdı.. muhtemelen...
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?