banner39

Hollanda'dan bir garip Türkiye eleştirisi

Hollanda Savunma Bakanı Hennis, Türkiye'nin IŞİD politikasının ikircikli olduğunu iddia etti. Hollandalı bakan isim vermeden Ergenekon ve Balyoz davalarının da NATO gündeminde getirilmesi gerektiğini savundu

Dış Politika 30.10.2014, 11:51 30.10.2014, 13:02
Hollanda'dan bir garip Türkiye eleştirisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ankara'nın IŞİD destek verdiği iddialarının sürekli Batı basınında seslendirilmesiyle yükselen Türkiye karşıtı hava, Hollanda hükümetinin söylemine de yansıyor. Hollanda Savunma Bakanı Jeanine Hennis, çalışma ziyareti için gittiği Adana'da, Türkiye'nin son dönemdeki tutumunu eleştirirken, "Türkiye zor bir müttefik" dedi.

Jeanine Hennis, Adana'da konuşlanmış ülkesine ait patriot bataryalarını denetledi. Patriotların Ocak ayında geri çekileceği öğrenildi. Hennis, İncirlik'te Hollandalı gazetecilere yaptığı açıklamada Türk hükümetinin IŞİD'le ilgili tavrına değindi.

'TÜRKİYE'NİN TUTUMU İKİRCİKLİ'

Hollan'danın Telegraaf gazetesinde yer alan ve BBC tarafından türkçeye çevrilen habere göre Hennis, NATO üyesi Türkiye'nin, kendi ifadesiyle, "Sünni terör örgütü IŞİD'e karşı mücadelede ikircikli bir tutum izlemesini" eleştirdi. Gazete, Türkiye'nin ABD'nin ağır baskısı sonucu topraklarından sadece Irak'taki Kürt kuvvetlerinin geçişine izin verdiğini belirterek, Hennis'in şu sözlerine yer verdi: "Türkiye'nin Suriye sınırındaki özel konumu ve Kürtler konusundaki hassasiyetini anlıyoruz. Ama Türkiye zor bir müttefik. Bunu söylemek için ketum olmaya gerek yok."

'ERGENEKON VE BALYOZ DAVALARINA ATIF' 

Hollandalı Bakanın gündeminde, Türkiye'de askerlere yönelik Ergenekon ve Balyoz gibi davalar da vardı.

Basında yer alan haberlerde, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a muhalif TSK mensuplarının, açılan toplu davalarla görevden uzaklaştırıldığı" iddialarına şaşırdığını söyleyen Jeanine Hennis isim vermeden Ergenekon ve Balyoz davalarına atıfta bulunarak, askerlere yönelik toplu davaların, demokratik hukuk devleti ile bağdaşmadığını söyledi.

Hollanda Savunma Bakanı, "Bence bu konu da NATO içinde konuşulmalıdır. NATO, AB'den farklı bir örgüt. Fakat bu yaşanan olayların öylesine yanımızdan akıp geçmesine izin vermemeliyiz" diye konuştu. Hennis, bütün bunlara rağmen jeostratejik konumu nedeniyle NATO'nun Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu da dile getirdi.

Hennis, Türkiye'nin huzursuz bir bölgeye uzun sınırları bulunduğunu belirtti. "Bu patriotlar boşuna buraya gelmedi. Öte yandan, gerçi biraz baskı sonrası da olsa, Türkiye IŞİD'e karşı oluşturulan koalisyona katıldı" ifadesini kullandı.

'TÜRKİYE'YE İHTİYACIMIZ VAR'

Türkiye'nin uzun süre 'güvenilir' bir müttefik olarak kalmasını ümit ettiğini söyleyen Hennis, "Çünkü bu ülkeye ihtiyacımız var" dedi. Hollanda Hükümeti, bu zamana kadar Türkiye konusunda genellikle ılımlı ifadeler kullanıyordu. İlk kez Savunma Bakanı Hennis aracılığıyla Türkiye'ye yönelik bu kadar açık eleştiri yöneltildi.

Bunda, Türkiye'nin IŞİD'e destek verdiği iddiaları da etkili oldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, dile getirdiği IŞİD'e yardım iddiası, Hollanda Meclisi'nde geniş yankı buldu.

 

banner53
Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?