banner15

Hüseyin Çelik: Irak'ın bölünmesi kaçınılmaz görünüyor

Hüseyin Çelik, bir Kürt devleti kurulması ihtimalinin devlet gücünü eskiden olduğu gibi rahatsız etmediğini belirterek "Irak bölünürse Kürtler de kardeşimizdir" dedi

Hüseyin Çelik: Irak'ın bölünmesi kaçınılmaz görünüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Irak'ın bölünmesi durumunda Kürdistan bağımsız devletinni kaçınılmaz olduğunu savunarak Kürtlerin kardeş olduğunu ve onların da kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Hüseyin Çelik, Financial Times Gazetesi’ne son gelişmeler ışığında Kuzey Irak’ta filizlenmeye başlayan bir Kürt devleti oluşumu hakkında açıklamada bulundu.

Kuzey Irak’ta bağımsız bir Kürt devleti kurulması ihtimalinin devlet gücünü eskiden olduğu gibi rahatsız etmediğini ve bazı şeylerin değiştiğini söyleyen Çelik, “Eskiden bağımsız bir Kürt devleti mevzuu Türkiye için savaş nedeni sayılıyordu. Hatta Kürdistan kelimesi bile insanları sinirli ve agresif yapmaya yeterliydi. Ama onların adı Kürdistan ve bunun kabul edilmesi gerekli” dedi. Çelik ayrıca “Eğer Irak bölünürse ki bu kaçınılmaz görünüyor; onlar bizim kardeşimizdir” dedi.

FT: ÇELİK, KÜRT DEVLETİNİ TANIMA SİNYALI VERDİ

Gazete , Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IBKY) petrol şirketlerinin hisselerine Türkiye’nin yatırım yaptığını belirterek pek çok alanda işbirlikleri bulunduğunu yazdı. Financial Times, Çelik’in sözlerini aktardığı haberinde “Türkiye bağımsız Kürdistan’ı tanıma sinyali verdi” yorumuna da yer verdi. Gazete ayrıca Kuzey Irak’ta kurulacak böyle bir devletin IŞİD gibi örgütler ile Türkiye arasında tampon görevi göreceği için Türkiye’nin işine yaracağını kaydetti.

Gazete aynı şekilde oluşumun Kürt sorunu meselesinin daha hızlı çözüme kavuşturulmasında bir itici güç olacağını ve PKK’nın bölgede ekmeğine yağ süren faktörleri azaltacağı yorumunu da yaptı.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2014, 12:27
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48