banner39

İbrahim Kalın'dan 'Olağanüstü İslam Zirvesi' açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yarın İstanbul'da düzenlenecek İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi hakkında açıklamada bulundu.

Dış Politika 17.05.2018, 11:15 17.05.2018, 12:26
İbrahim Kalın'dan 'Olağanüstü İslam Zirvesi' açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülke Devlet ve Hükümet Başkanlarının katılımıyla yarın düzenlenecek Olağanüstü İslam Zirvesi'nde İslam ülkelerinin Filistin ve Kudüs davasını savunmak amacıyla Filistin devleti ve halkıyla dayanışma ve işbirliği içinde izleyecekleri tutum ve atacakları adımlar üzerinde durulacaktır." ifadelerini kullandı.

Kalın şöyle konuştu:

''ABD Yönetimi'nin uluslararası hukuku ihlal ederek büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını uygulaması ve bu bağlamda Gazze'de barışçıl gösteri yapan masum Filistinlilerin katledilmesiyle ortaya çıkan vahim gelişmelerin ele alınması amacıyla, İİT Zirve Dönem Başkanı olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın evsahipliğinde, 18 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul'da İİT üyesi ülke Devlet ve Hükümet Başkanlarının katılımıyla Olağanüstü İslam Zirvesi düzenlenecektir.

Zirve'de İslam ülkelerinin Filistin ve Kudüs davasını savunmak amacıyla Filistin Devleti ve halkıyla dayanışma ve işbirliği içinde izleyecekleri tutum ve atacakları adımlar üzerinde durulacaktır.

İsrail'in işgali ve Filistin meselesi sadece Müslüman ülkelerin değil, hukuk ve adalete inanan herkesin ortak meselesidir. Zirve'de Filistin'de yaşanan zulmün sona erdirilmesi için dünya kamuoyunun harekete geçirilmesi yönünde atılacak adımlar da ele alınacaktır.''

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?