banner15

İHH, İsrail'i Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne şikayet edecek

BM İnsan Hakları Konseyi tarafından yayınlanan Mavi Marmara gemisi ile ilgili rapor, 14 Ekim'de yapılacak başvuruya delil olacak

İHH, İsrail'i Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne şikayet edecek

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İHH BAşkanı Yıldırım, BM raporunun Mavi Marmara ve diğer gemilerde yaşanan vahşeti belgelediğini belirterek bu raporla birlikte Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne başvuracaklarını söyledi

İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, insan hakları hukukuna yönelik ihlallerini araştırmak için BM İnsan Hakları Konseyi tarafından yayınlanan Mavi Marmara gemisi ile ilgili raporu, delil olarak göstererek 14 Ekim 2010'da Uluslararası Ceza Mahkemesine başvuracaklarını açıkladı. Fatih'te bulunun İHH Genel Merkezi'nde düzenlenen toplantıda konuşan Yıldırım, 'Herkes bu raporla İsrail'in ne kadar sahtekar, ikiyüzlü olduğunu kabul etti. İsrail'in uyguladığı hukuksuz ablukanın ne kadar haksız olduğunu gördü' dedi.

ABD DOSYAYI KAPATTI

Mavi Marmara Gemisi baskınında yaşamını yitiren 17 yaşındaki Furkan Doğan için 117 gündür soruşturma başlatmayan ABD adli makamları, Furkan'ın ölüm belgesini ailesine gönderdi. Furkan'ın babası Doç. Ahmet Doğan, "Aylardır ABD kendi vatandaşı için bir soruştuma bile başlatmadı ama ABD Ankara Konsolos'u beni arayıp, 'Furkan'ın ölüm belgesi ABD'den geldi, size postalıyoruz' dedi" diye isyan etti.

ABD Başkanı Barack Obama'ya mektup yazarak, rahatsızlığını dile getireceğini ifade eden Doğan, "BM İnsan Hakları Raporu'nda da Furkan'ın yaralı iken öldürüldüğü yazıyor. Yani bu bir cinayet. ABD, nasıl olur da kendi vatandaşının hakkını korumaz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2010, 09:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48