banner15

İİT Zirvesi'nde İran çatlağı

İstanbul'da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesinde İran-Suudi Arabistan gerginliği yaşandı. Ortak bildiride yer alacak maddeler iki ülke arasında gerilime neden oldu. Gerilim iki ülke liderlerinin yüzlerine bile yansıdı. Zirvenin ortak bildirisinde ise, İran'ın bölge ülkelerinin içişlerine karışması kınandı.

İİT Zirvesi'nde İran çatlağı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

13. İslam Zirvesi'nin ortak bildirisi yayınlandı. Bildiride İran'ın bölge ülkelerinin içişlerine karışması kınandı.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) zirvesinin sonuç bildirisinde "İran'ın bölge ülkeleri ile Bahreyn, Yemen, Suriye ve Somali gibi üye ülkelerin içişlerine müdahalesinden ve teröre desteğini sürdürmesinden üzüntü duyulduğu" ifadesi yer aldı.

İİT 13. İslam Zirvesi'nin sonuç bildirisi, zirvenin sona ermesinin ardından yayımlandı. Bildiride, İslam ülkeleri ve İran arasında, iyi komşuluk ilişkileri, içişlerine karışmama, bağımsızlık ve toprak bütünlüğe saygı, farklılıkları İİT, BM şartı ve uluslararası hukuk içerisinde barışı bir biçimde çözme, tehdit ve güç kullanmaktan geri durma temelinde işbirliğine ihtiyaç olduğu belirtildi.

Tahran ve Meşhed'deki Suudi Arabistan misyonlarına yönelik saldırıların, diplomatik ve konsolosluk ilişkileri hakkındaki Viyana sözleşmelerinin ve diplomatik misyonların dokunulmazlığı yönündeki uluslararası hukukun açık bir ihlali olduğu bildiride yer aldı.

İran'ın, "Suudi Arabistan'a karşı 'terör suçu' işleyenlerin 'hukuki bir şekilde' idam edildiği" açıklaması da bildiride "tahrik edici" diye nitelendi. Tahran yönetimi, BM, İİT ve uluslararası sözleşmelere aykırı bir şekilde "Suudi Arabistan'ın içişlerine müdahalede bulunmakla" suçlandı.

Bildiride, "İran'ın, bölge ülkeleri ile Bahreyn, Yemen, Suriye ve Somali gibi üye ülkelerin içişlerine müdahalesinden ve teröre desteğini sürdürmesinden üzüntü duyulduğu" ifade edildi.

Bildiride, üye ülkelerinin güvenliği ve istikrarı ile uluslararası barış ve güvenlik hususunda yıkıcı etkiye ve ciddi sonuçlara neden olacak mezhepsel ve zümresel gündemlerden sakınılması gerektiği söylendi. Üye ülkeler arasında, İİT şartına uygun bir biçimde, halkların yararına olacak iyi komşuluk ilişkilerinin önemi vurgulandı.

Zirvedeki kriz bildirideki taslak metine ilişkin tartışmalar sırasında ortaya çıktı. Taslaktaki ifadeler krize yol açtı.

Ulaşılan taslak metinde İran'da Suudi Arabistan elçiliklerine yönelik saldırılar kınandı, İran'ın diğer ülkelerin içişlerine karışmaması gerektiğinin altı çizildi. İran ise, bildiriye konması planlanan maddelere itiraz etti.

O maddeler ise şunlar:

İslam İşbirliği Teşkilatı, İran'ın Tahran ve Meşhed kentlerindeki Suudi Arabistan diplomatik temsilciliklerinin saldırıya uğramasını kınamaktadır. Bu saldırıların diplomatların korunmasına yönelik uluslararası kanunlara açıkça aykırı olduğunu vurgular.

İİT, Suudi Arabistan'da terörle bağlantılı kişilere yönelik verilen yargı hükümleriyle ilgili İran'ın açıklamalarını reddeder. Çünkü bu açıklamalar Suudi Arabistan'ın içişlerine açık bir karışma sayılır. Bu da BM'nin ve İİT'nin kurallarıyla ve uluslararası kanunlarla örtüşmemektedir.

Suudi Arabistan geçtiğimiz aylarda teröre destek vermek suçundan yargıladığı Şii din adamı Ayetullah Şeyh Nimr'i idam etmişti. Bunun üzerine İran'da Suudi Arabistan diplomatik temsilcilikleri saldırıya uğramıştı.

İİT, İran'ın Bahreyn, Yemen, Suriye ve Somali gibi bölge ülkelerinin ve İİT'ye diğer üye ülkelerin içişlerine karışmasını ve terörü desteklemeye devam etmesini kınamaktadır.

İİT, üye ülkelere ve uluslararası topluma yıkıcı etkileri ve çok ciddi sonuçları doğurabileceğinden dolayı, mezhepçi gündemlerin benimsenmemesi gerektiğini vurgulamaktadır.

Suudi Kralı Selman ise zirvenin sonunu beklemeden Türkiye'den ayrıldı. Suudi Kralının bu nedenle Türkiye'den ayrılıp ayrılmadığı ise netlik kazanmadı.

Zirvenin ortak bildirisine eklenen maddelerin son hali bugün netleşecek.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2016, 19:59
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48