banner15

İlk sahra hastanesi Somali'ye gönderildi

Hastaneyle birlikte 40 ton ilaç, tıbbi sarf malzemesi, gıda ve beslenme solüsyonları gibi bölgede ihtiyaç duyulacak malzeme de gönderildi

İlk sahra hastanesi Somali'ye gönderildi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Sağlık Bakanlığı tarafından, Somali'ye ilk sahra hastanesi, toplam 40 ton ilaçla tıbbi malzeme, hekim ve sağlık personelinden oluşan 21 kişilik ekip bölgeye gitti. 

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom başkanlığındaki Bakanlık yetkilileri, Somali'ye giden heyeti uğurladı. Çom, burada yaptığı açıklamada, gönüllülerden oluşan heyeti, hem Türkiye'yi hem de sağlık camiasını en iyi şekilde temsil etmek üzere Somali'ye uğurlamak için tören düzenlendiğini söyledi. Bölge halkına,Türkiye'nin elini uzatmak için seferberlik ilan edildiğini belirten Çom, şöyle devam etti: 

"Bunun bir parçası olarak Sağlık Bakanlığı da Somali'de ilk etapta bir çadır hastaneyi kurmak üzere teçhizatını bugün sabah kargo uçağıyla göndermiş durumda.Hastanemizle birlikte 40 ton da ilaç, tıbbi sarf malzemesi, gıda ve beslenme solüsyonları gibi bölgede ihtiyaç duyulacak malzeme de gönderilmiştir. Şimdi de sağlık ekiplerimiz yola çıkacak." 

Somali'ye giderek yardım edecek olan ekibin "Türkiye'nin gururu" olacağını ifade eden Çom, "Hepsinden önce sizler, insanlık için gurur kaynağısınız" dedi. 

Çom, Türkiye'nin artık sınırlarını aşarak ihtiyaç duyulan her yere gecikmeden, mesafe tanımadan yardım ulaştırdığını belirtti. 

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2011, 08:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35