Irak sınırında yeni sınır kapıları açılıyor

Silopi'de iki sınır kapısı ve Uludere'ye bağlı Gülyazı köyüne sınır kapısı açılması için 25 Mart'ta anlaşma imzalanacak

Irak sınırında yeni sınır kapıları açılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Şırnak Valisi Hasan İpek, Duhok, Hakkari ve Erbil valileriyle 25 Mart'ta Şırnak'ta yeni açılacak sınır kapıları ile ilgili anlaşmanın imzalanacağını söyledi.

Vali İpek, beraberinde AK Parti Şırnak Milletvekili Mehmet Emin Dindar, Emniyet Müdürü İsa Aydoğdu, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Sakaoğlu ve Uludere Kaymakamı Murat Karasu ile Uludere ilçesine bağlı Şenoba ve Hilal beldelerini ziyaret etti.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Vatandaşlara bir araya gelen Vali İpek, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani’nin, Van’da gerçekleştirdikleri ortak toplantı sonrası Irak sınırında açılacak yeni sınır kapıları hakkında sohbet ettiklerini ifade etti.

Vali İpek, gazetecilere yaptığı açıklamada, Van'da gerçekleşen toplantıda, Şırnak ve Hakkari için müjdeli sonuçlar çıktığını söyledi.

Habur Sınır Kapısı'nda üçüncü köprü, Silopi'de iki sınır kapısı ve Uludere'ye bağlı Gülyazı köyüne sınır kapısı açılması için daha önce Bakanlar Kurulu'ndan karar çıktığını hatırlatan İpek, Van'daki toplantıda alınan karar doğrultusunda Şırnak'ta 25 Mart'ta Duhok, Şırnak, Hakkari ve Erbil valileri ve ilgili kuruluşların temsilcilerinin katılacağı toplantıyla anlaşmanın imzalanacağını belirtti.

Açılacak yeni kapılar sayesinde ticaretin legal olarak yapılacağına değinen Vali İpek, şunları kaydetti:

"Dünkü toplantıda sayın Ahmet Davutoğlu'nun da dediği gibi bu sınırları biz çizmedik. Birileri çizmiş bize dikte etmiş. Hem ırak tarafında yaşayan insanlar hem de Türkiye tarafında yaşayan insanlar kardeş insanlar, bu kapıyla insanlar buradan legal olarak gidip gelme ve legal olarak bir ticaret yapma şansı bulacaklar. Başbakanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın hedefi komşularımızla sınırları kaldırarak, ticaret yapmak. Uzun vadeli hedefimiz bu. Ama bugün itibarıyla bu hem siyasi anlamda hem de sosyal anlamda şu anda mümkün görünmüyor. Bunun ilk adımlarını da atmış oluyoruz. Biz aslında Irak'taki Kürt kardeşlerimizle, Türkiye'deki Kürt kardeşlerimizle, Suriye'deki Arap, Kürt ve Türk kardeşlerimizle aramızda sınır olsun istemiyoruz. Çünkü tarihinde, geçmişte böyle bir sınır yok. Eskiden Osmanlı İmparatorluğu vardı, Selçuklu Devleti vardı ve biz birdik. Aramızda bir sınır yoktu. Ama İnşallah bu anlaşmalarla biz kavuşmayı sağlayacağız."

"BİR MİLLET, İKİ DEVLET"

Milletvekili Dindar ise Kürtçe yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan ile bir araya geldikleri bir toplantıda Gülyazı köyünde sınır kapısı açılması için talepte bulunduklarını ifade etti.

Dindar, bundan sonra kaçakçılık sırasında insanların ölmeyeceğini bildirerek, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani toplantıda şunu kabul ettiler. Bir millet, iki devlet. Bu iki devlet ne kadar farklı olsa da milleti birdir. Onun için 'geçimleri zor durumda olmasın, kaçakçılıkta insanlar ölmesin' diye valiler arasında bir imzayla anlaşmaya varacaklar" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2014, 18:00
banner53
YORUM EKLE

banner39