banner15

Irak-Türkiye arasında 100 milyar dolarlık ticaret hedefi

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı el Haşimi, Türkiye ile karşılıklı 100 milyar dolarlık ticaret hedeflediklerini söyledi

Irak-Türkiye arasında 100 milyar dolarlık ticaret hedefi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi, önümüzdeki 10 yıl içerisinde Türkiye ile karşılıklı 100 milyar dolarlık ticaret hedeflediklerini söyledi.

Tatil amaçlı olarak bölgede bulunan Haşimi, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nı (TTSO) ziyaret etti. TTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Coşkun Kahraman ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile görüşen Haşimi, Trabzon-Irak arasında ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesini istediğini belirtti. İş adamlarını Irak’a yatırıma davet eden Haşimi, “2004 yılında politikaya girdim. Bu tarihten önce ticaretle uğraşıyordum. Gemi ve konteynır taşımacılığı alanında menajerlik yapıyordum. Uluslararası ticaret ve finansman konularında bilgim var. Irak ile aranızdaki ticareti geliştirmek adına yapılamayacak olan şeyleri yaparım. Yeter ki ticaret olsun. Eğer Irak’a ticareti tamamlayacak bir heyetle gelebilirseniz, sizleri ülkemizde ağırlarız. Her konuda ticari destekleri verebiliriz.” dedi.

Haşimi, “Önümüzdeki 10 yılın Irak’ını nasıl görüyorsunuz?” şeklindeki soruya, “Türkiye bize iyi bir rol model olursa ki, Başbakan Erdoğan bu konulara çok yakındır, iki ülke arasında karşılıklı güvenirliğe ve saygıya dayalı işlerin daha sağlam olacağına inanıyorum. İki ülke arasında 100 milyar dolar hacminde bir ticaret hedefliyoruz.” cevabını verdi.

Ham petrol endüstrisini geliştirmeye ve üretim proseslerini oluşturmada eylemlere ihtiyaçlarının olduğunu anlatan Haşimi, özellikle tüketiciye yönelik çalışmalar yapılabileceğinin altını çizdi.

TTSO Başkan Yardımcısı Kahraman da, Trabzon’dan Irak’a yılda 5 milyon dolar ihracat yapıldığını aktardı. Bu değerin Türkiye’den Irak’a yapılan toplam ihracatın yüzde birine denk geldiğini söyleyen Kahraman, “2011 yılının 8 aylık verilerine göre de ülkemizden Irak’a yapılan ihracat bir önceki yılın aynı dönemine oranla 3.5 milyar dolar artış kaydetmiştir. ”dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2011, 18:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35