banner39

Irak'tan Türkiye'ye bir tepki daha

Irak'ın kuzeyindeki Kerkük kentine merkezi yönetimi haberdar etmeden ziyaret eden Davutoğlu'na Bağdat'tan bir tepki daha geldi

Dış Politika 03.08.2012, 10:13 03.08.2012, 10:16
Irak'tan Türkiye'ye bir tepki daha

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin basın danışmanı Ali El Musevi, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Kerkük'e gizlice yaptığı ziyarete tepki gösterdi ve tepksiz kalmayacaklarını söyledi.

El Musevi, Davutoğlu'nun ziyaretinin diplomasi kurallarını ihlal ettiğini, ziyaretin sorumluluğunun Türkiye ve Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimine ait olacağını ifade etti.

Musevi, Türkiye-Irak ilişkilerinin normal şartlarda ve iyi düzeyde devam ettiği bir süreçte gerçekleşen ziyaretin, tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini söyledi.

Yapılan bu ihlale karşı Irak'ın sessiz kalmayacağını vurgulayan Musevi, bölgede demokrasi ve diplomasi açısından örnek bir devlet olan Türkiye gibi güçlü bir ülkenin gerçekleştirdiği bu ziyaretin "sızma" olduğunu ileri sürdü.

Musevi ayrıca, "Türkiye'nin bu şekilde kışkırtıcı hareketi iyi bir örnek mi? Türkiye'nin Irak ile siyasi, ekonomik ve ticari ilişkileri açısından çıkarına mı? Biz Irak'ın kuzeyine herhangi bir ziyaret gerçekleştirilmesine karşı değiliz,  ancak devletin bilgisi dahilinde olursa. Biz bu ziyareti tanımıyoruz. Bu duruma Irak hükümeti tarafından parlamento, halk ve belki de bölgesel ve uluslararası düzeyde verilecek resmi yanıt konusunda her ihtimal söz konusu. Çünkü bu ziyaret uluslararası hukuku çiğneyerek yapılmıştır. Hiçbir devlet kendisine haber verilmeden ülkesinde ziyaret gerçekleştirilmesini kabul etmez" dedi.

75 YIL SONRA BİR İLK

Bakan Davutoğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından, "75 yıl aradan sonra Kerkük'e gelen ilk Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı olmanın gururunu yaşıyorum" diye yazdı. Davutoğlu, "Kerkük Irak'ta Türkmen, Kürt, Arap kardeşlerimizin huzur içinde yaşadığı ebedi bir barış şehri olacak" ifadesini kullandı.

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü