banner15

Irak'tan Türkiye'ye harekat uyarısı

Irak'tan Türkiye'nin askeri operasyonlarına sert tepki geldi. Irak'ın Kuzeyi'ne yapılacak olası kara harekatına karşı da uyarı yapıldı

Irak'tan Türkiye'ye harekat uyarısı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak Dışişleri Bakanlığı'nın resmi sitesinde yapılan açıklamada, Irak Dışişleri Bakanlığı'na davet edilen Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Murat Özçelik'e Türkiye'nin son askeri operasyonuna karşı nota verildiğini duyurdu.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhammed Cevad Alldorki'nin Özçelik'i davet ederek, kendisine Türkiye'nin sınır ihlalinde bulunduğu ve sınır bölgelerinde gerçekleştirdiği askeri operasyonu derhal durdurmasını talep edildiğini bildirdiği yazıldı.

Sitede Muhammed Cevad Alldorki ile Özçelik'in bir görüşme fotoğrafı da yer alıyor.

"TÜRKİYE KAPIMIZI ÇALMALI"

Öte yandan, Türkiye'nin Kuzey Irak'taki PKK kamplarına yönelik hava operasyonunun ardından muhtemel kara harekatı ile ilgili Irak Parlamentosu Dış ilişkiler Komisyonu Başkanı Humam Hamoudi, Irak'ın Kuzeyi'ne yapılacak olası kara harekatını istemediklerini belirtirken "Olursa da Ankara, Bağdat'ın kapısını çalmalı" dedi.

Bağdat'ta gazetecilere konuşan Hamoudi, Kuzey Irak'taki PKK kamplarını kontrol edecek sayıda güvenlik güçleri olmadığını belirtti. Türkiye Irak ve ABDarasında kurulan üçlü mekanizmanın daha etkin çalıştırılması gerektiğini söyleyen Hamoudi, 'Sınır geçmek Irak'ın egemenliği açısından ciddi bir konudur. Bu bölgelerde yasa dışı gruplar bulunması bizi de rahatsız ediyor. Ancak komşumuz kapımızı çalmadan girmesin'açıklamasında bulundu.

"KÜRT DEVLETİ KURULSA BİLE ÖLÜ DOĞAR"

Iraklı yetkili Kuzey Irak'ta kurulacak olası bir Kürt devleti ile ilgili soruya ise, Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin ağzından cevap verdi. Humam Hamoudi, Talabani'nin kendilerine her milletin bir devlet sahibi olmak istediklerini bunu becerecek akıllarının da olduğunu ancak böyle bir devletin kurulması halinde Irak dahil; Türkiye, Suriye ve İran'ın tepki göstereceğini, dolayısı ile ölü bir devlet olarak doğacağını, böyle bir devletin ancak 6 ay yaşayabileceğini söylediğini aktardı.

Hamoudi Suriye'de yaşanan gelişmelerle de ilgili değerlendirmelerde bulundu. İsim vermeden ABD'nin tavrını eleştiren Hamoudi, 'Denizleri aşarak buraya gelenlerin Suriye'de rejim değişsin demeleri yanlıştır' dedi. Komşuları Suriye'ye yardım etmeli'diyen Hamoudi, Suriye'nin İsrail'e karşı duran ülkelerin başında geldiğine dikkat çekti.Hamoudi, Şam yönetiminin bir an önce reformları hayata geçirmesi ve halkına karşı zor kullanmaması gerektiğini ekledi.

SINIR ÖTESİ OPERASYON

Irak'ın Ankara Büyükelçisi ABİ-TABİKH 'de Kuzey Irak'a yönelik muhtemel kara harekatını değerlendirdi

Irak'ın Ankara Büyükelçisi Abdul Amir Kamil Abi-Tabikh,Türkiye'nin terör örgütüne karşı Irak'ta yapacağı bir kara harekatının iki ülke arasındaki anlaşmalara uygun olması halinde sakınca görmediklerini belirterek, 'Türkiye'nin güvenliği Irak'ın güvenliği manasına gelir' dedi.

Abi-Tabikh, bir gazetecinin, 'Türkiye'nin terör örgütü PKK ile mücadele kapsamında muhtemel bir kara operasyonunu nasıl değerlendiriyorsunuz' şeklindeki sorusuna şu cevabı verdi:

'Bu soru kolay bir soru değil. Her şeyin, siz de biliyorsunuz, iki ülke arasındaki olan anlaşma kanalı ile gerçekleştirilmesi gerekiyor. Biz de her şeyi zaten anlayışla karşılıyoruz. İki hükümet arasında bir işbirliği köprüsü tesis ettik. Anlaşma kanalı ile iki ülke arasında ne olursa olsun bir sakıncası yoktur.Türkiye'nin güvenliği, Irak'ın güvenliği manasına geliyor.'

Büyükelçi Abi-Tabikh ayrıca terörle hiç bir problemin çözülemediğinin altını çizerek problemlerin diyalog, ahlak kuralları, din ve uluslararası hukuk çerçevesinde çözülmesinden yana olduğunu sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2011, 09:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35