İran'dan Türkiye'ye: Oyunu bozalım

İran'ın Ankara Büyükelçisi Bigdeli, "Biz birlikte batılıların, bölgenin düzenini bozan komplolarını da bozabiliriz" dedi

İran'dan Türkiye'ye: Oyunu bozalım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran'ın Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bigdeli, Suriye'ye olası askeri müdahale ve bölgedeki sorunlar için Türkiye'ye sürpriz bir çağrı yaptı.

Bigdeli, İran ve Türkiye'nin bölgedeki bütün sorunlara birlikte bölgesel bir çözüm yolu bulabilmesi gerektiğini vurgulayarak, Türkiye'ye İran ile birlikte hareket etme çağrısında bulundu.

Büyükelçi Bigdeli, "Biz birlikte batılıların, bölgenin düzenini bozan komplolarını da bozabiliriz. Diğer taraftan da Müslümanların arasını açmak, o yöndeki projeleri de gün yüzüne çıkarıp bertaraf edebiliriz. Biz onların İslam dünyasını zayıf düşürmekte kendilerine eşlik etmememliyiz" şeklinde konuştu.

SURİYE MESELESİ BİR DÜNYA SORUNUDUR

Bigdeli, Suriye sorununun tek Suriye'ye ait bir sorun olarak değerlendirilmemesi gerektiğinin altını çizerek, "Suriye meselesi şu anda dünyamızın parçasının bir sorunudur. Büyük oyunu göz önünde bulunudurmayan taraflar, sorunu başka şekilde ele alacaklarsa kesinlikle yanılacaktır" dedi.

Batılı ülkelerin, Müslümanların uyanışı karşısında bölgedeki kendi konumlarını korumak peşinde olduklarını ileri süren Bigdeli, batılı güçlerin bölge ülkelerinin içinde sorun yarattığına ve Müslüman ülkeler arasına nifak soktuğuna işaret etti.

TÜRKİYE VE İRAN SURİYE İÇİN ORTAK HAREKET ETMELİ

Büyükelçi Begdeli, Suriye'deki çatışmaların daha da uzun sürmesi halinde bölgedeki ülkelerin güç ve kapasitesini zayıflatacağını savunarak, sorunun çözümü için İran ve Türkiye'nin ortak çözüm bulma yönünde ortak hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

TÜRKİYE, MISIR VE İRAN İSLAM'IN TEMEL DİREĞİDİR

Mısır'daki son gelişmeleri de değerlendiren Bigdeli, ''Mısır halkının ABD ve batının baskı ve dayatma planından çıkmaları, onurlu bir çaba olmuştur. Dolayısıyla şu anda Msır'daki koşullar özellikle son katliam bütün İslam dünyasını endişlendirmiştir. Ümit ediyorum ki Müslüman ülkeler, özellikle Türkiye ve İran, tutumlarını birbirine yakınlaştırır ve Mısır halkının bu haklı mücadelesinde başarıya ulaşması için yardımcı olabilir. İran, Türkiye ve Mısır, İslam dünyasının üç önemli ve temel direğidir" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2013, 15:15
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
HACI
HACI - 8 yıl Önce

Ne olduda birden 180 derece donme gerekliligini hisseti.1 hafta evveline kadar tehdit ediyordu bizi.Aslinda herkez kendisini iyi biliyor.Daha evvel Turkiyeye bu kadar yanlis yaptin,seni birtek biz savunduk ama sen yanlis ustune yanlis yaptin.Simdi gel beraber olalim diyorsun,birdaha sana kim inanir.Galiba olacaklarin farkina yeni vardin.

haktan
haktan - 8 yıl Önce

türkiyeyi mısır ve iranla aynı kefeye nasıl koyabildi hayret. iran önce arkasını rusyaya ve çine dayamaktan kurtarsın. mısırda katliam olmuşmuş, suriyede neler oldu? Allah hepinizin cezasını verecek inşaallah.

banner39