banner15

'İran'ın Karayılan hamlesi bilinçliydi'

İddiaya göre İran, Türkiye'ye PKK'yla mücadele konusunda "dostluğa yakışmayacak" türden bazı tavırlar sergiledi, tuhaf bir strateji geliştirdi

'İran'ın Karayılan hamlesi bilinçliydi'

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Türkiye 2-3 Ağustos'ta Karayılan ve diğer PKK yöneticilerinin yerlerini İran'a iletti. Ancak İran gerekli hassasiyeti göstermeyince Karayılan kaçtı. İran'ın "Karayılan'ı yakaladık" açıklamasını da bilinçli olarak yaptığı ileri sürüldü

SABAH, hafta başındaTürkiye gündemini meşgul eden terör örgütü PKK'nın iki numaralı ismi Murat Karayılan'ın yakalanma olayına ilişkin önemli bir ayrıntıya ulaşti. Gazetenin güvenilir kaynaklardan elde ettiğini belirttiği bilgiye göre, Türkiye, 2-3 Ağustos tarihlerinde başta Murat Karayılan olmak üzere terör örgütü yöneticilerinin Kandil'de barındıkları bölgelerin koordinatlarını İran'a verdi. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından Kandil'in İran bölümüne ilişkin verilen 20 noktaya bir an önce operasyon düzenlenmesi talep edildi. Bu noktalardan ikisinin Murat Karayılan'ın sürekli olarak kullandığı bölge olduğu tespiti yapıldı. Buna rağmen İran güvenlik güçlerinin gerekli hassasiyeti göstermediği ortaya çıktı. Karayılan da bulunduğu yeri terk etti.

KASTEN YANLIŞ AÇIKLAMA

Devletin ilgili kurumları arasında yapılan değerlendirmeye göre 13-14 Agustos tarihlerinde İran kaynaklarından gelen "2 numara yakalandı" açıklaması bilinçli olarak yapıldı. İran, "Karayılan'ı ancak ben istersem yakalarım" mesajını vermek için bu açıklamayı yaptı. İran tarafından daha sonra sehven yapıldığı belirtilen açıklamalar üzerine Türkiye, Kandil'in İran bölgesine operasyon önerisi getirdi. Ancak İran bunu kabul etmedi. İran'ın ağır davranması üzerine Türkiye, Kandil'e operasyon kararı aldı. Bu amaçla terör örgütü liderlerinin tüm hareketleri takip altına alındı. Hükümetin Ramazan sonrasında başlatmayı düşündüğü operasyon Çukurca saldırısı ile öne çekildi. Başbakan Erdogan'ın 17 Ağustos'ta verdiği talimat ile aynı akşam hava harekatı başlatıldı.

İstihbarat birimlerine göre Türkiye'nin Karayılan, Fehman Hüseyin ve Şemdin Sakık'ı ele geçirmesini istemeyen bölgesel güçler bu kişileri pazarlık unsuru olarak koruyor. İran'in bu tavrı MGK bildirisine de üstü kapalı olarak yansıdı. Bildirideki "Teröre ve terör örgütü yandaslarına yönelik diş desteğin kesilmesini teminen, basta komşu ülkeler olmak üzere tüm dost ve müttefik ülkelere bu yöndeki sorumluluklarını üstlenmeleri ve somut dayanışma sergilemeleri çağrısı yinelenmiştir" sözlerinin İran'in bu tavrına karşılık olduğu belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2011, 08:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35