banner39

Işık'tan Avusturya'nın 'ambargo' kararına tepki

Milli Savunma Bakanı Işık, Avusturya Meclisinin, silah ambargosu kararına ilişkin, "Bu tip uygulamalar Türkiye'nin savunma sanayisinde milli ve yerli silahlarını geliştirmesinde bize daha ciddi bir motivasyon sağlayacak." dedi

Dış Politika 25.11.2016, 15:11 25.11.2016, 15:11
Işık'tan Avusturya'nın 'ambargo' kararına tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Avusturya Meclisinin, silah ambargosu kararına ilişkin, "Bu tip uygulamalar Türkiye'nin savunma sanayisinde milli ve yerli silahlarını geliştirmesinde bize daha ciddi bir motivasyon sağlayacak." dedi.

Işık, ASELSAN tarafından Gölbaşı Radar ve Elektronik Harp Teknoloji Merkezi'nde kurulan "Dinamik RF ve Anten Test Laboratuvarı"nın açılışını gerçekleştirdi.

Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da cevaplayan Işık, Avusturya Meclisinin, Türkiye'ye askeri teçhizat ve malzeme ihracatının engellenmesini talep eden önergeyi kabul etmesine yönelik soruya şöyle cevap verdi :

"Bu çok talihsiz bir karar. Türkiye hiçbir zaman bölgesinde de dünyada da çatışmayı, gerilimi savunan bir ülke değildir. Bu konuda çatışmanın ve gerilimin tarafı olmama noktasında da elinden gelen tüm gayreti bugüne kadar göstermiş bir ülkedir. Bizim temel prensibimiz, 'Yurtta sulh, cihanda sulh' prensibidir. Ancak bölgedeki gelişmelere karşı da Türkiye'nin hazırlıklı olması kaçınılmazdır. Bu açıdan baktığımızda şu anda ASELSAN'da bulunuyoruz. Bugün Avusturya tarafından alınan kararın çok daha şiddetlisi, 1974 Barış Harekatı'nda Türkiye'ye karşı uygulanmıştı ama o uygulama ASELSAN'ı doğurdu. Ben eminim ki bu tip uygulamalar Türkiye'nin savunma sanayisinde milli ve yerli silahlarını geliştirmesinde bize daha ciddi bir motivasyon sağlayacak."

"Avusturya'nın aldığı bu kararı kesinlikle kınıyoruz." diyen Işık, aslolanın Türkiye'nin kritik teknolojilerini geliştirmek için el birliği içinde çalışmaları artırması olduğunu vurguladı.

Bakan Işık, "Avusturya'nın koyduğu bu silah satışından Türkiye'nin pratikte etkilenmeyeceğini söylemem gerekiyor. Ama böyle bir kararın varlığı bile Avusturya'nın Türkiye'ye karşı tutumunun bir göstergesi. Ancak bunlar bizim kulağımıza küpe olmalı. Kritik teknolojilerin geliştirilmesinde gece gündüz çalışmaya devam etmeliyiz." diye konuştu.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?