banner15

İslam dünyası Somali için seferber oluyor

Türkiye’nin çağrısıyla İstanbul’da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı’na (İİT) üye ülkeleri, kuraklık ve açlığın pençesindeki Somali için seferberlik kararı aldı.

İslam dünyası Somali için seferber oluyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü İcra Komitesi Toplantısının ortak bildirisinde, ''Somali'de tüm isyancı gruplara, çatışmaları durdurmaları ve insani yardım kuruluşlarına ülkenin her bölgesine geçişlerini kolaylaştırmaları suretiyle, acil insani yardımların engelsiz götürülmesine izin vermeleri çağrısında bulunulmuştur'' denildi.

İslam İşbirliği Teşkilatı İcra Komitesi’nin Türkiye’nin çağrısıyla İstanbul Conrad Otel’de gerçekleştirdiği Somali Konusundaki Olağanüstü Toplantısı’nda Somali’ye yardım için bir an önce ulaşmak üzere bir takım mekanizmaların geliştirilmesi kararı alındı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İİT’nin Astana zirvesinde oluşturulan Somali Emanet Fonu’na bütün İİT ülkelerinin katılım kararı aldığını ve yardım beyanında bulunduğunu söyledi. Ayrıca somali için İİT İcra Komitesi bünyesinde bir görev gücü oluşturulduğunu belirten Davutoğlu, bu görev gücünün yardımları koordine edeceğini ve üye tüm ülkelerde bir yardım kampanyası düzenleneceğini dile getirdi. Davutoğlu ayrıca Somali içindeki gerilimlerin aşılması için İslam dünyasının daha aktif olması kararı alındığını ifade etti.

TÜRKİYE SOMALİ'DEKİ BÜYÜKELÇİLİĞİ YENİDEN AÇIYOR

İslam İşbirliği Teşkilatı İcra Komitesi’nin Türkiye’nin çağrısıyla İstanbul Conrad Otel’de gerçekleştirdiği Somali Konusundaki Olağanüstü Toplantısı sona erdi. Beklenenden uzun süren ve kapanış toplantısı bir saat sarkan toplantının sonunda, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İİT Dönem Başkanı Kazakistan Dışişleri Bakanı ve Somali Dışişleri Bakanı Muhammed İbrahim ortak basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu, konuşmasında ayrıca Türkiye’nin 1991’den beri kapalı olan Somali’deki Türk Büyükelçiliği’ni yeniden açacağını söyledi. 1991’den beri güvenlik şartları nedeniyle Somali’de büyükelçilik bulunmadığını söyleyen Davutoğlu, “Somali halkı ile dayanışma göstermek maksadıyla” büyükelçiliği yeniden açacaklarını söyledi. Davutoğlu ayrıca TİKA ve Kızılay’ın Somali’de daimi olarak çalışmasına büyük önem verdiklerini kaydetti.

ERDOĞAN 20 YIL SONRA SOMALİ’YE GİDEN İLK HÜKÜMET BAŞKANI OLACAK

Davutoğlu, bir basın mensubunun sorusunu cevaplarken de Başbakan Erdoğn’ın önümüzdeki gün gerçekleştireceği Somali ziyaretiyle 20 yıl aradan sonra Somali’ye giden ilk hükümet başkanı olacağını söyledi. Davutoğlu, bu süre içerisinde Somali’ye sadece Uganda’dan bir ziyaret gerçekleşmiş olduğunu vurguladı.

Görev gücü hakkında da bilgi veren Davutoğlu, bu görev gücünün İİT bünyesinde Türkiye, Senegal, Kazakistan ve Suudi Arabistan tarafından oluşturulduğunu belirtti. Davutoğlu, gelişmeleri takip etmek üzere kurulacak bu yapının hem istişare makamı olacağını hem de gerekli uygulamaları hem sivil hem de resmi kanallar aracılığıyla uygulayacağını ifade etti. Görev gücünün İİT İcra Komitesi ile birlikte çalışacağını kaydetti.

SOMALİ İÇİN 3 HEDEF

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, konuşmasının başında Şırnak’ta şehit olan askerler için başsağlığı diledi. Davutoğlu, toplantıya katılan bakanların da tek tek başsağlığı dileklerinde bulunduklarını aktardı.

Somali’de gerçek bir insanlık dramının yaşanmakta olduğunu ve 3 milyon kişinin açlık sınırında olduğunu belirten Davutoğlu, Türkiye'nin bütün bu sıkıntılara kayıtsız kalamayacağını ifade etti. Bunun için İİT dönem başkanı Kazakistan ile irtibata geçtiklerini ve ilk defa bu isimde bir toplantı olduğunu belirten Davutoğlu, icra toplantısının ilk kez Cidde dışında bu kadar geniş katılımla gerçekleştiğini vurguladı.

İslam ülkelerinin de Somali konusunda hassasiyet gösterdiklerini belirten Davutoğlu, toplantıda 3 hedef belirlediklerini aktardı. Davutoğlu, birinci hedeflerini “İslam dünyasında duyarlılığın uyanmasını temin etmek” olarak belirtti. Davutoğlu, “Biz bir aileysek Somali de bizim asli unsurumuzdur. Dertleriyle dertlenmek asli bir görevdir. İslam dünyası duyarlılığını ortaya koymuştur.” dedi.

İkinci hedeflerini ise bir takım mekanizmalar geliştirmek ve bu mekanizmalar çerçevesinde önemli kararlar almak olarak açıklayan Davutoğlu, Somali Emanet Fonu’na bütün ülkeler katılım kararı alındığını ve ülkelerin yardım beyanında bulunduğunu kaydetti.

Üçüncü hedefin ise sürekliliği sağlamak olduğunu belirten Davutoğlu, görev gücüyle bu sürekliliğin sağlanacağın ve yakın bir takip gerçekleştirileceğini söyledi.

"SOMALİ İKİNCİ ÜLKENİZ"

Somali Dışişleri Bakanı Muhammed İbrahim ise kısa konuşmasında “Türkiye büyük liderlik göstererek Somalililere destek olmak için girişimde bulunmuştur. İİT’ye Somali’yi öncelikli gündem kıldığı için çok teşekkür ediyorum.” dedi. Somalili bakan şehitler için de “Somali halkı adına taziyelerimi sunmak isterim.” dedi.

Toplantıda üye devletlerin çok önemli yardım taahhütleri olduğunu belirten Somalili Bakan, “Bu gerçek bir dostluk ve kardeşlik örneğidir.”dedi.

Somali Dışileri Bakanı, Başbakan Erdoğan’ın Somali ziyareti için de “Ziyaret bizler için çok şey ifade ediyor. Bu yapılan tüm dünyaya bir mesajdır. İkinci ülkeniz Somali'ye şimdiden hoşgeldiniz diyorum.” diye konuştu.

Kazakistan Dışişleri Bakanı da toplantıyı “Gerçek bir İslam ümmeti dayanışması sergiledik.” şeklinde değerlendirdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2011, 23:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35