banner39

İsrail istediği gibi yerleşemeyecek

Filistin Devlet Başkanı Abbas, bundan böyle İsrail'in vatandaşlarına istediği gibi yerleşim birimi açamayacağını söyledi.

Dış Politika 12.12.2012, 16:36 12.12.2012, 16:36
İsrail istediği gibi yerleşemeyecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'in, 1967'de işgal etmiş olduğu toprakları ''ihtilaflı toprak'' olarak gördüğünü ve buna dayanarak yerleşim birimlerini genişlettiğini belirterek, ''BM kararına göre bu topraklar 'işgal atında bir devletin' toprakları. Çünkü, biz bir devlet olarak tanındık. Bundan böyle İsrail vatandaşlarını getirip istediği gibi buraya yerleştiremeyecek'' dedi.

Ankara'daki medya temsilcileriyle kahvaltıda bir araya gelen Abbas, ''BM Genel Kurulu'ndaki oylama sırasında Türkiye çok büyük rol oynadı. Bu yüzden, hem bu olayda verilen destek hem de Türkiye'nin genel anlamda Filistin'e desteği için teşekkür mahiyetinde ilk ziyaretimi Türkiye'ye yapmış bulunuyorum'' diye konuştu.

Abbas, BM'deki statü yükseltme kararının ardından İsrail'in yerleşim inşaatlarını hızlandırması ve Filistin'in hakkı olan vergileri vermeyeceğini açıklamasını değerlendirirken, ''İsrail, Batı Şeria'nın kuzey ve güneyini ayıran E-1 bölgesinde inşaatlara devam ederse, çok sabırlı davranmayacağız. Bu bizim için kırmızı çizgi'' ifadesini kullandı.

İsrail ve Filistin arasındaki müzakerelerde Ehud Olmert döneminde belli hususlarda anlaşma sağlandığını hatırlatan Abbas, müzakerelere sil baştan başlamak istemediklerini, kaldıkları yerden devam etmek istediklerini söyledi.

Abbas, Hamas'la anlaşmaya vardıklarını belirterek, ''Hükümet, bağımsız kişiler ve teknokratlardan oluşacak. Gerek Fetih, gerek Hamas seçimlerde görevi üstlenecek geçici hükümette temsilci bulundurmayacak'' dedi.

Abbas, Gazze ziyareti sırasında İsrail devletini asla tanımayacağını söyleyen Meşal'le aynı fikirde olmadığını da vurgulayarak, ''Meşal'in İsrail'i tanımama kararına katılmıyorum. Esasında biz İsrail'i 1993'te tanımıştık'' diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?