İsrail'le Türkiye arasında elçi krizi

İsrail, emekli olacak Ankara elçisi Levy'yi bir süre daha Türkiye'de kalması için ikna edemedi. Yeni büyükelçinin reddedilmesinden korkan İsrail, çıkış yolu arıyor.

İsrail'le Türkiye arasında elçi krizi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın, dört yıllık görev süresi yakında sona erecek olan Ankara Büyükelçisi Gaby Levy'yi bir süre daha Türkiye'de kalması için ikna etmeye çalıştığı, ancak Levy'nin emekli olmak istediği belirtiliyor.

İsrail medyası, "İsrail'in Türkiye'nin yeni büyükelçiyi reddetmesinden korktuğu" yorumu yaparken Ankara'ya yeni büyükelçi atamasının yapılamaması halinde diplomatik ilişkilerin düzeyinin "fiilen" düşürülmüş olacağına dikkat çekti.

Ankara Büyükelçisi Gaby Levy'in görevinin sona erecek olmasının İsrail için yarattığı sıkıntı, bu ülkenin önde gelen gazetelerinden Yedioth Ahronot'un internet sitesi Ynet'te haber oldu. "İsrail, Türkiye'nin yeni büyükelçiyi reddetmesinden korkuyor" başlıklı haberde "İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy'nin dört yıllık görev süresinin üç ay içinde sona ermesi beklenirken İsrail, Türkiye ile gergin ortamda büyükelçiliğin boş kalması seçeneğine hazırlanıyor" denildi.

Haberde İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan bir kaynağın, Levy'nin halefini belirlemek üzere geçen Ekim ayında İsrailli diplomatlara çağrıda yapıldığı ancak bu çağrının "siyasi nedenler"den dolay iki hafta sonra geri çekildiği belirtildi. Habere şöyle devam edildi:

"Diplomasi kurallarına göre, yeni bir büyükelçi ataması, görev yapılacak ülkeden onay alınmasına bağlı. Devlet yetkilileri, söz konusu diplomat kim olursa olsun Türkiye'nin yeni bir büyükeçinin atamasını onaylamamasından korkuyor. Muhtemelen Levy'nin halefinin henüz belirlenmemesi nedeni bu."

Bu arada, haberde İsrail "Dışişleri Bakanlığı, son iki ayda Levy'yi görev süresini uzatmaya ikna için çaba gösterdi. Bu teorik olarak sorunu çözerdi ancak büyükelçi emekli olmaya kararlı gibi görünüyor."

"İSRAİL İLİŞKİLERİ ETKİLEYEBİLECEK İKİ GELİŞMEYİ BEKLİYOR"

Bir İsrailli yetkilinin "Durum ne olursa olsun Türklerin iradesine karşı bir büyükelçi tutmayız" sözlerine yer verilen haberde geçen yılın Mayıs ayında dokuz Türkün ölümüyle sonuçlanan filo baskınından sonra Türkiye'nin Tel Aviv'de büyükelçisinin bulunmadığına dikkat çekildi. Ankara'ya yeni bir İsrailli Büyükelçinin atanmaması halinde diplomatın maslahatgüzar olarak görev yapacağı, böylece "fiilen diplomatik ilişkilerin düzeyinin düşürüleceği"ne dikkat çekildi.


Bu nedenle İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın "ikili ilişkileri etkileyebilecek" iki gelişmeyi beklediği belirtilirken bu gelişmeler "Türkiye'deki Haziran seçimleri" ve "BM'nin filo baskınına ilişkin raporu" olarak sıralandı. Haberde İsrail'in Mayıs veya Haziran'da yayımlanması beklenen BM raporunun Türkiye ile ilişkileri iyileştirme fırsatını sağlayacağını umduğu da kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2011, 07:25
banner53
YORUM EKLE

banner39