'İstanbul Kapısından Belgrad Kapısına Dostluk Köprüsü'

Başkent Belgrad'daki İstanbul Kapısı'ndan, İstanbul'daki Belgrad Kapısı'na kadar 9 gün boyunca pedal çevirecek 4 bisikletçi, iki ülke arasındaki iyi ilişkileri dünyaya duyurmayı hedefliyor.

'İstanbul Kapısından Belgrad Kapısına Dostluk Köprüsü'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in mayıs ayındaki Türkiye ziyareti dolayısıyla düzenlenen "İstanbul Kapısından Belgrad Kapısına Dostluk Köprüsü" temalı bisiklet turunun katılımcıları, başkent Belgrad'dan İstanbul’a doğru yola çıktı.

Başkent Belgrad'daki İstanbul Kapısı'ndan, İstanbul'daki Belgrad Kapısı'na kadar 9 gün boyunca pedal çevirecek 4 bisikletçi, iki ülke arasındaki iyi ilişkileri dünyaya duyurmayı hedefliyor.

Tura katılan Türk ve Sırp bisikletçiler, Cumhurbaşkanı Vucic ve Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Tanju Bilgiç'in katılımıyla Belgrad'da düzenlenen uğurlama töreninin ardından, İstanbul'a doğru yola çıktı.

"Bu tur, Türkiye ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin daha güçlü ve daha yakın olduğunun kanıtıdır"
Türkiye'den Oğuzhan Ermiş ve Muhammed Ali Oğuz ile Sırbistan'dan Milica Rakic ve Aleksandar Mijatovic'in pedal çevireceği bisiklet turunun, "müthiş bir dostluk jesti" olduğunu vurgulayan Vucic, "Bu tur, Türkiye ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin, gün geçtikçe daha ciddi, daha güçlü ve daha yakın olduğunun kanıtıdır." dedi.

Yolculukları öncesinde Sırp bisikletçilerle konuştuğunu dile getiren Vucic, "Onlara, yalnızca kendilerini değil tüm ülkemizi, Türk firmalarında çalışan tüm işçilerimizi ve gelecekte bu firmaların istihdam sağlayacağı tüm vatandaşlarımızı temsil ettiklerini söyledim." diye konuştu.

Türkiye'nin, Sırbistan'a çok büyük yardımlarda bulunduğunu anımsatan Vucic, ülkenin gelişmemiş şehirlerinde yakın zamanda açılması planlanan Türk işletmelerinin, onlarca yıl işsiz kalan yüzlerce kişiye istihdam sağlayacağını söyledi.

VUCİC'DEN DAHA FAZLA YATIRIMCI VURGUSU

Türkiye ile siyasi ilişkilerin daha da gelişmesi temennisinde bulunan Vucic, Sırbistan'a daha fazla Türk yatırımcının gelmesi gerektiğini vurguladı.

Sırbistan'da, Türkiye ile imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması sayesinde et fiyatlarının yüzde 20 arttığını aktaran Vucic, "Bu daha başlangıç, birçok alanda farklı fırsatlara sahip olacağız." dedi.

BELGRAD BÜYÜKELÇİSİ BİLGİÇ: BU BİSİKLET TURU DA TÜRKİYE İLE SIRBİSTAN'DA YAŞAYAN İNSANLARI YAKINLAŞTIRACAKTIR"

Belgrad Büyükelçisi Bilgiç de İstanbul Kapısı'nın şehrin girişini temsil ettiğini anımsatarak, "Cumhurbaşkanı Vucic'in Ankara ziyareti öncesinde birçok ortak noktaya sahip olduğumuzu göstermek istiyoruz, bu bisiklet turu da Türkiye ile Sırbistan'da yaşayan insanları yakınlaştıracaktır. Bu tur, iki ülke arasındaki dostane ilişkinin gelişmesine katkı sağlıyor." dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2018, 15:29
banner53
YORUM EKLE

banner39