banner15

İstanbul'daki İİT toplantısı başladı

İstanbul'da düzenlenen İİT toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, Hakkari'deki saldırıya çok sert tepki gösterdi

İstanbul'daki İİT toplantısı başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İcra Komitesi'nin Somali konusundaki olağanüstü toplantısı başladı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun ev sahipliğinde Conrad Otel'de gerçekleştirilen olağanüstü toplantının açılışında, Kur'an-ı Kerim okundu.

Somali'de süren ve 3 milyondan fazla kişiyi etkileyen açlık kriziyle ilgili olarak gerçekleştirilen olağanüstü toplantının açılış konuşmasını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptı.

ERDOĞAN'DAN SALDIRIYA SERT TEPKİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hakkari-Çukurca karayolunda hain saldırıya ilişkin ''Biz bu mana dolu ramazan ayı içinde özellikle sabırla devam ettiğimiz bir süreci, bu yaşanan olaylarla, bu mübarek ayda gölgelenmesini istemezdik ama ne yazık ki terör böyle acımasız, dini, milleti, ırkı, vatanı olmayan bir olay, bir fenomen'' dedi.

Erdoğan, Conrad Otel'de İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü İcra Komitesi Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Hakkari-Çukurca karayolunda gerçekleştirilen terörist saldırıya işaret ederek, şunları söyledi:

''Bu gece yarısı sahur vaktinde 8 yavrumuzu teröristler şehit etti. Şehitlerimize öncelikle Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralı kardeşlerimize şifalar diliyorum. Tüm ailelere sabır dilerken, milletimin tekrar başı sağolsun diyorum.

Tabii biz bu mana dolu ramazan ayı içinde özellikle sabırla devam ettiğimiz bir süreci, bu yaşanan olaylarla, bu mübarek ayda gölgelenmesini istemezdik ama ne yazık ki terör böyle acımasız, dini, milleti, ırkı, vatanı olmayan bir olay, bir fenomen.''

TOPLANTIDA SOMALİ GÖRÜŞÜLÜYOR

Somali'de açlık ile karşı karşıya olan insanlar için daha fazla ne yapılabileceğinin görüşüleceği toplantıda, uluslararası camiaya yardımlarını artırmaları çağrısı yapılacak. İslam ülkelerine de ramazan nedeniyle yardımlarını artırma çağrısında bulunularak, isteyen ülkelerin Kazakistan'da kurulmuş olan İİT'nin Somali Emanet Fonuna mali yardım taahhüdünde bulunabilecekleri belirtilecek.

Toplantıya, Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Ahmed, İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cude, Kazakistan Dışişleri Bakanı Yercan Kazıkhanov, Tacikistan Dışişleri Bakanı Hamrohon Zarifi, Afganistan Dışişleri Bakanı Zalmay Resul, Malezya Dışişleri Bakanı Anifah Aman ve İran Ekonomi Bakanı Şemsettin Hüseyni ile birlikte 57 üye ülkenin temsilcileri katılıyor.

Başbakan Erdoğan, İstanbul'da düzenlenen İİT toplantısında üye ülkelerin temsilcilerine sesleniyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2011, 15:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35