banner39

Iyad Allavi: Irak bölünebilir

Türkiye'de bulunan Irakiye Koalisyonu lideri ve Irak'ın eski Başbakanı Iyad Allavi "Siyasi kriz devam ederse Irak bölünebilir" dedi

Dış Politika 03.08.2012, 19:00 04.08.2012, 09:30
Iyad Allavi: Irak bölünebilir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Kerkük ziyareti Irak merkezi hükümetini çok rahatsız etti. O ziyaretten sadece bir gün sonra bu kez, yine Maliki yönetimini rahatsız edecek bir konuk, El Irakiye koalisyonunun lideri İyad Allavi'nin Ankara'ya yaptığı ziyaret oldu.

Irak'ın eski Başbakanı Iyad Allavi, ülkesindeki son gelişmeleri NTV'ye değerlendirdi.

Şii lider Maliki yönetiminin devrilmesi için yapılan girişimlere değinen Allavi, siyasi istikrarsızlığın sona erdirilmesi için iki seçeneğe işaret etti: "İktidar paylaşımı ve parlamento."

Siyasi istikrarsızlığın nedenini mezhep çatışmalarına bağlayan Allavi, "Kriz devam ederse Irak parçalanabilir" dedi.

Allavi şunları kaydetti:

"Siyasi istikrarsızlığın sona erdirilmesi için Üzerinde anlaşılan ilk rota; iktidar paylaşımı. Anayasal bir yolla hükümetin düşürülmesi. Anayasada parlamentonun kabineyi değiştirme hakkı var. Yani başbakanı değiştirme hakkı doğuyor. Biz de bu süreci takip ediyoruz. İktidar paylaşımı konusunda Maliki olumlu yaklaşmazsa, güven oylaması için parlamentoya gideceğiz.

Her şey olduğu gibi kalırsa mezhepçilik devam ederse, masum Iraklılar öldürülmeye devam ederse ve hükümet şimdiki gibi davranmaya devam ederse kriz büyük bir kargaşayla sonuçlanabilir.

Ve bu durum ülkenin parçalanmasını sonucunu da beraberinde getirir. Biz elimizden geldiği kadarıyla bu durumu düzeltmek istiyoruz. İktidar paylaşımını gerçekleştiremezsek parlamentoya gideceğiz. Çünkü durum şimdiki gibi bırakılamaz. Bu durum ülkeye ciddi zararlar veriyor ve kargaşa yaratıyor."

DAVUTOĞLU İLE IRAK'TAKİ KOALİSYON GÖRÜŞÜLDÜ

Kerkük ziyaretinin ardından Bağdat'a rahatsızlık veren ikinci gelişme, Irak'ta Maliki'ye karşı olan El Irakiye koalisyonunun lideri İyad Allavi'nin bugün, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmesi oldu. Gündemde Irak'taki siyasi kriz ve El Irakiye koalisyonunda yaşanan görüş ayrılıkları vardı.

75 yıl aradan sonra gelen bu ziyarete tepki de büyük oldu. Irak merkezi hükümeti, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Kerkük'e Bağdat'tan habersiz gitmesini eleştirdi. Ankara-Bağdat hattında yine tansiyon yükseldi.

Türk yetkililer, "Vizeler Irak Büyükelçiliği'nden alındı, uçuş izni de Irak yönetiminden, kağıt üzerinde bir yanlış yoktu" dedi. Ama, daha Kerkük ziyaretinin gerilimi dinmeden, Ankara'ya gelen konuk dikkat çekti. Irak'ta Maliki yönetiminin politikalarına itiraz eden, karşı cephede yer alan El Irakiye koalisyonunun lideri İyad Allavi, Perşembe günü Başbakan Erdoğan ile görüştü; cuma da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile.
 
Allavi ziyaretinin zamanlaması  da önemliydi. El Irakiye koalisyonunda çatlakların oluştuğu bir dönemde yapıldığı için. Çünkü koalisyonunun bir diğer lideri Salih Mutlak hakkında, "Allavi'ye karşı imza toplayarak, El Irakiye'nin liderliğine oynuyor" haberleri çıkmıştı. Ayrıca mutlak o haberlerin çıktığı sırada, El Irakiye koalisyonunun lideri İyad Allavi'nin haberi olmadan Irak Başbakan'ı Nuri El Maliki ile görüşmüştü.

Ankara geçen hafta 27 Temmuz'da mutlak'ı ağırladıktan sonra, bu kez Allavi ile görüşüyor. Çünkü yaşanan gelişmelerden rahatsız. El Irakiye'nin dağılma sürecine girmesini istemiyor.

Bu yüzden de Allavi'ye, "El Irakiye koalisyonu seçim sürecinde çok zor kuruldu, farklı grupların biraraya gelmesi kolay olmadı. Bizim için birlik halinde kalmanız ve sizin liderliğiniz önemli" mesajı verildi.

IRAK'IN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ DIŞİŞLERİ'NE ÇAĞRILDI

Bu arada Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Irak Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı; ancak Büyükelçi Türkiye'de olduğu için maslahatgüzar Bakanlığa gitti. Türkiye'nin maslahatgüzarına, bir nota verildi.

Türkiye'nin buna cevabı da gecikmedi. Irak'ın Ankara Büyükelçisi de Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak müsteşar Feridun Sinirlioğlu ile görüştü. Sinirlioğlu, Irak Büyükelçisine, "Türkiye her adımı açık ve seçik atar. Gizli gündemi yoktur. Açıklama yaparken dikkatli olunması gerekir" dedi.

 banner53
Yorumlar (0)
13
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?