banner39

Kahire'deki Arap-Türk Kongresi başladı

Mısır'da bugün açılışı Başbakan Yardımcısı Atalay tarafından yapılan Arap-Türk Kongresi başladı

Dış Politika 17.03.2012, 13:01 17.03.2012, 13:01
Kahire'deki Arap-Türk Kongresi başladı

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Arap-Türk Sosyal Bilimler Kongresinin açılış konuşmasını yaptı. Atalay, Kahire Üniversitesi'nin ana konferans salonunda ikincisi düzenlenen kongredeki konuşmasında, Arap dünyasının bugün büyük değişiklikler yaptığını belirterek, Türkiye ile Arap dünyası arasında son 100 yılda yaşanan mesafeli duruşun yerini bütünleşmeye ve kaynaşmaya bıraktığını söyledi.

Mısır'daki devrimden sonra demokratik taleplerin ve Mısır halkının bu yöndeki iradesinin Mısır'ın geleceği konusunda kendilerini umutlandırdığını ifade eden Atalay, Mısır'a her zaman olduğu gibi desteğin süreceğini anlattı.

Mısır'da geçiş döneminin bir an önce son bulması gerektiğini, geçiş dönemlerinin ülkeler için sıkıntılı süreçler olduğunu kaydeden Atalay, Arap dünyasındaki köklü değişimin demokrasi ve sivil yönetim isteğinden kaynaklandığını, bunun Türk ve Arap sosyal bilimcileri tarafından karşılıklı olarak daha fazla ele alınması gerektiğini belirtti.

Atalay, AK Parti iktidarı döneminde Arap dünyasıyla bütünleşmeye önem verildiğini, hükümetin bu kaynaşmaya odaklandığının altını çizerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mısır ziyaretinin Türkiye-Mısır ilişkileri açısından önem taşıdığını söyledi.

Arap dünyasındaki değişimin ve demokrasi taleplerinin Batı dünyası tarafından aslında beklenilmeyen bir süreç olduğuna işaret eden Atalay, Arap dünyasının gelecekte halk iradesine sahip bir yönetim tarzıyla şekilleneceğini vurguladı.

Atalay, ikincisi yapılan kongrenin karşılıklı iletişim ve birbirlerini anlama bakımından önemine de işaret etti.

Stratejik Düşünce Enstitüsü ve Kahire Üniversitesi tarafından düzenlenen kongre üç gün devam edecek.

Kahire Üniversitesi tarafından Başbakan Yardımcısı Atalay ve diğer katılımcılara plaket verildi.

Kongrede yaklaşık 100 bilim adamı ve araştırmacı tebliğ sunacak.

Kongreye katılan Filistin Gençlik, Spor ve Kültür Bakanı Dr. Muhammed El Madun da kongre sonunda yaptığı konuşmada, bu kongrenin gelecek yıl Gazze'de yapılmasını önerdi.

KAHİRE'NİN EN YÜKSEK BİNASINDAN ŞEHİR MANZARASINI İZLEDİ

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kahire'nin en yüksek binasından şehir manzarasını izledi.

Arap-Türk Sosyal Bilimler Kongresine katılmak ve Mısırlı yetkililerle resmi temaslarda bulunmak üzere Mısır'ın başkenti Kahire'de bulunan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Burç-el Kahire'yi (Kahire Kulesi) ziyaret etti.

187 metre yüksekliğindeki binanın teras katından Kahire'yi izleyen Atalay, bir süre burada kaldıktan sonra kuleden ayrıldı.

Burç-el Kahire, piramitlerden daha yüksek olma ve Kahire'nin her yerinden görülebilme özelliği taşıyor.

Kulenin teras katından kilometrelerce ötesini görmek mümkün.

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?