banner15

Kaşıkçı için kulisler devam ediyor: Çavuşoğlu ile Pompeo görüştü

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, kayıp gazeteci Kaşıkçı konusunu görüşmek için Pompeo’yla görüştü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Pompeo ile Kaşıkçı olayı ve Mümbiç konusunu görüştük. Faydalı bir görüşme oldu. Mümbiç yol haritası dahil birlikte atacağımız adımları konuştuk." dedi.

Kaşıkçı için kulisler devam ediyor: Çavuşoğlu ile Pompeo görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na girdikten sonra kendisinden haber alınamayan gazeteci Cemal Kaşıkçı olayını değerlendirmek üzere Türkiye'ye gelen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile bir araya geldi. Ankara Esenboğa Havalimanında gerçekleşen görüşme, saat 11.00'de başladı. Görüşme yaklaşık 40 dakika sürdü. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, "Faydalı ve verimli bir görüşme oldu. Pompeo ile Kaşıkçı olayı ve Mümbiç konusunu görüştük. Münbiç yol haritası dahil birlikte atacağımız adımları konuştuk. Yaptırımlar saçma sapan şeylerdi" dedi.

Çavuşoğlu açıklamasında, "Dün akşam maalesef rezidansta soruşturma gerçekleşmedi. Suudiler ailesinin olduğunu iddia ettiler. Bugün buraya girilmesini umut ediyoruz" dedi.

Başkonsolosun rezidansında ve araçlarda bugün arama yapılacak.

Pompeo, Çavuşoğlu ile görüşmesinden önce Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na girdikten sonra kaybolmasıyla ilgili görüşmeler yapmak üzere dün Riyad'a gitmişti. ABD'li Bakan burada Kral Selman bin Abdülaziz, Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Dışişleri Bakanı Adil el-Zübeyir ile görüşmüştü. Mike Pompeo, temaslarında ABD'nin olayla ilgili endişelerini yinelemiş ve soruşturma sürecinin önemine dikkati çekmişti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın kendisinden konuyla ilgili Türkiye'yi ziyaret etmesini istediğini belirten Pompeo, "Türk ve Suudi yetkililerle, incelemelerini bitirip bulunanları açıklayıncaya kadar yakın temasta olmaya devam edeceğiz." sözlerini kullanmştı.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2018, 12:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48