Kerry Ankara'ya İsrail'in mesajını getirecek!

İsrail'in Türkiye ile ilişkileri onarmak istediği, ardarda mesajlar gönderildiği, ABD dışişleri bakanının Ankara'da bu yönde temaslarda bulunacağı iddia edildi

Kerry Ankara'ya İsrail'in mesajını getirecek!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail'in son günlerde Türk hükümetine mesajlar gönderdiği ve "stratejik müttefiki ile gerilen ilişkilerde daha olumlu bir dinamik" hedeflediği iddia edildi. 

İsrail basınında yer alan haberlere göre, ABD Başkanı Barack Obama ve onun yeni dışişleri bakanı John Kerry'nin bölgeye yapacağı ziyaretlerde bu mesajlar gündemde olacak.

Amerikalı yetkililerin, Orta Doğu'da yaşanan karmaşa ortamında doğu Akdeniz'de "Arap olmayan" iki gücün istikrar için stratejik önemde olduğu düşüncesiyle bir uzlaşma için bastırdığı belirtiliyor.

Obama Mart ayında İsrail'i ziyaret edecek. Kerry'nin ise dışişleri bakanı olarak ilk yurt dışı gezisinde Ankara'da Türk-İsrail ilişkilerinin gündeme taşıması bekleniyor.

Bölgesel istikrar için hayati önemde olarak gösterilen Türkiye-İsrail ittifakının, özellikle Suriye'de durum İran ile yaşanan gerilim nedeniyle bir kez daha öncelikli hale geldiği de değerlendirmeler arasında...

Jerusalem Post gazetesine göre, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hükümeti, ilişkilerin "daha olumlu olması" gereği üzerinde son iki hafta içinde Ankara'ya bir kaç mesaj gönderdi, ancak ayrıntı verilmedi.

2010 yılından bu yana resmi anlamda ilişkiler donmuş görünmesine rağmen, iki tarafta sürtüşmeyi bitirmek isteyen üst düzey yetkililerin temaslarını artırdığı belirtildi.

İsrail'in, ABD baskısı altında, 2010 yılında bloke edilen iki Türk AWACS uçağının elektronik malzemelerinin teslimatına izin verilmesi ve Obama'nın ziyareti sırasında Mavi Marmara cinayetleri için İsrail'in özür dilemeye hazırlandığı iddiası bu gizli görüşmelerin sonucu olarak aktarılıyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2013, 11:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35