banner39

Kıbrıs'ta taksim planı tekrar gündemde

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Kıbrıs'ta Rum kesimine üç alternatifli plan sunduklarını belirterek "Ya çözüm ya çift devlet" dedi

Dış Politika 28.03.2013, 10:54 28.03.2013, 11:10
Kıbrıs'ta  taksim planı tekrar gündemde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kıbrıs için 1960'larda düzenlenen mitinglerin 'Ya Taksim, Ya Ölüm' sloganını 2013'de 'Ya taksim, ya çözüm' olacağını söyledi.

Star'dan Nuh Yılmaz'ın haberine göre, Dışişleri Bakanı Davutoğlu Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e geçerken  Rumlara üç alternatifli bir plan sunduklarını, plandan BM'nin de haberinin olduğunu belirterek, "Ya çözüm ya tasim" dedi.

Güney Kıbrıs'ta Cumhurbaşkanlığı'na Anastasiodis'in seçilmesinin çözüm umutlarını yeşerttiğini kaydeden Davutoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun gönderdiği mektuba Anastasiodis'in "Prensipte olur ama zamana ihtiyacım var. Ekonomik krizle uğraşıyorum" diye cevap verdiğini kaydetti.

Davutoğlu, Rumlara sunulan 3 alternatifli öneriyi şöyle anlattı: BM misyonu hızlandırılmalı ve taraflar bir an önce kapsamlı çözüm için bir araya gelmeli. Takvim çerçevesinde bu görüşmeler neticelendirilmeli. Bu doğal kaynaklar da yeni birleşik Kıbrıs'ın olmalı. Türklerin de ortak olduğu yeni devlet bunu kullanmalı.

"İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜME HAZIRIZ"

Eğer bu olamıyorsa kısa zamanda ve bu kaynaklara ihtiyaç varsa müzakereler sürerken iki taraf ortak bir komite oluşturmalı ve bu kaynakların pazarlanmasını, çıkarılmasını birlikte yönetmeli. Oluşturulacak kaynak da bir hesapta bloke edilmeli, barış sonrası ve barış süreci için kullanılmalı. Bu Esasen 2011'de mektupla da karşı tarafa bildirilmişti. 3- Yok bunlar olmuyor da GKRY tüm bu kaynaklar onların tarafında olduğu için 'Biz sahibiz diyorsa' zımnen 'Kuzeye de Kuzey'dekiler sahiptir' demiş olur ve böyle bir iddia ile davranıyorlar ise iki devletli çözümü de müzakere etmeye hazırız. Öyleyse de gelin oturun iki devleti konuşalım. Sonra bu iki devlet AB'de buluşurlar.

BU NOKTAYA NASIL GELİNDİ

Türkiye'nin bu noktaya nasıl geldiğini ise Davutoğlu, şöyle anlattı: "Rum kesiminin  17 milyar euroluk bir pakete ihtiyacı var. Bunun 10 milyarını veriyorlar. (AB) 7,5 milyar eurosunu Rumların karşılamasını istiyor. Mevduatın bir kısmına el koyarak çözmek istiyorlar. Bu mevduatın önemli bir kısmı Ruslara ait olduğu için bir fikir buldular. Kıbrıs'ın güneyindeki daha çıkmamış doğalgazın bonolarını özellikle Rusya'ya satıp bunu kapatmak çalışmasına girdiler. Bir kanun çıkardılar parlamentoda, tam biz İsrail'in özür işiyle uğraşırken. Cuma günü konuyu Sayın Başbakanımız'la da ele aldık Cumartesi günü de olağanüstü bir toplantı yaptık. Bir açıklamada bulunduk.

30 YIL SONRA İLK

Türkiye'nin tavrının ciddiyetine dikkat çekerek "Türkiye 30 yıl sonra ilk defa iki devletli çözüm için açıkça tavır alıyor" diyen Davutoğlu şunları anlattı: "Eğer diyorlarsa ki 'Güney tarafı bizim, Kuzey tarafı sizin'... Tek taraflı olarak Güney'de bir şeyler yapıyorsa bunu kabul ediyorlar demektir. Güney'deki doğal kaynaklar üzerinde her türlü hakkı kendinde görüyorsa Türkiye o zaman Kuzeydeki her kaynak üzerinde KKTC ile yaptığı anlaşmalar çerçevesinde her türlü arama yapmayı değerlendirme opsiyonunu ele alır. Biz bunu bir tehdit değil pozitif bir manivela olarak görmek istiyoruz. Ama 'Tüm kaynaklar bizim' gibi bir anlayışı kabullenmemiz mümkün değil. Zaten BM parametreleri de ortadan kalkar."

"RUMLAR TÜRKİYE'YE MECBUR"

Rum Planı'nın gerçekci olmadığını kaydeden Davutoğlu şunları kaydetti: "O gazın gidebileceği tek yer Türkiye. Başka hiçbir yere gidemez. Bu çevreye baktığınızda enerji açığı olan ve enerji ihtiyacı olan hangi ülke var? Peki transit gelip Avrupa'ya gitmek istese nereden gidecek. Ya denizin altından Girit'e, oradan Yunanistan'a orada öyle büyük fay kırıkları var ki oradan geçmesi mümkün değil.Yani mecburlar."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?