banner39

Kılıçdaroğlu AB'de de 'biz çözeceğiz' dedi

AB ziyaretinde bulunan Kılıçdaroğlu'na bir kez daha başörütüsünü nasıl çözeceği soruldu, Kılıçdaroğlu ise sadece "Çözeceğiz" dedi.

Dış Politika 17.09.2010, 10:27 17.09.2010, 10:30
Kılıçdaroğlu AB'de de 'biz çözeceğiz' dedi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi


CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, AB ziyareti sırasında kendisine hatırlatılan başörtüsü sorunu hakkında yine somut hiçbir şey söylemeden "biz bu sorunu çözeceğiz" demekle yetinmedi.

YİNE "BİZ BU SORUNU ÇÖZECEĞİZ" DEDİ


Bir soru üzerine CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Türkiye'de bir sorun var mı? Evet, bir başörtüsü sorunu var. Bu soruna karşı biz ilgisiz kalabilir miyiz? Hayır. Sen siyasetçisin, varsa bir sorun çözeceksin. Onun için diyoruz ki 'Biz bu sorunu çözeceğiz.' Bizim AK Parti ile aramızdaki fark şu: AK Parti olayı siyasallaştırdı ve siyasallaştırdığı için de çözemiyor. Oysa biz siyasallaştırmıyoruz, farklı bir anlamda bakıyoruz. Yani o insanımız ister inancı nedeniyle ister sosyal nedenlerle ister geleneksel nedenlerle ister aileden gördüğü şekliyle giyinebilir. Kimse kılık kıyafeti dolayısıyla sorgulanmıyor da zaten. Sorgulanmamalı da. Ayrıca kılık kıyafetler yasa konusu da olmaz. Yasalarla kılık kıyafeti düzenleyemezsiniz. Bakın şapka kanunu var, şapka takan var mı? Bir dönem fes giymek mecburiydi. Sonra fesi çıkarmak sorun oldu. O nedenle bunları toplum aşar. Biz de aşacağız. Ama biz olaya siyasi açıdan bakmıyoruz, hak ve özgürlükler açısından bakıyoruz." dedi.

ERDOĞAN'IN ÇAĞRISINA 'DOLAMBAÇLI' CEVAP

Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın "13 Eylül'de gel bu sorunu çözelim. Şayet samimiysen tabi" şeklindeki çağrısına da net bir cevap vermedi. Türkiye'deyken "önce benden özür dilesin, sonra görüşelim" diyen Kılıçdaroğlu AB'de daha farklı konuştu.

Sorular üzerine çok dolambaçlı cümleler kuran Kılıçdaroğlu, "Sayın Başbakan dedi ki 'Çözersen gel çözelim.' Bizim açımızdan sorun yok. Biz bir siyasetçiye önyargıyla yaklaşmıyoruz. İlla kavga edelim diye düşünmüyoruz. Hep uzlaşma ve barışla toplumun sorununu çözmek için yaklaşıyoruz. 'Toplumun bir derdi varsa siyasetçiler olarak oturalım, akılla mantıkla onu çözelim' diyoruz. Ama birileri sorunu çözelim derken ek sorunlar yaratıyorsa o da doğru değil. Gelinen olayda ek sorunlar çıkıyor, ama biz bu sorunu çözmeye talibiz" diye konuştu.

"BAŞBAKAN BİZİM ANAYASAMIZA 'EVET' DİYECEK"

"Bizim yaptığımız anayasaya Sayın Başbakan da gelip 'evet' oyu verecek ben buna inanıyorum" diyen Kılıçdaroğlu, yargının siyasallaşmasına karşı olduklarını tekrarlayarak, "Yargı siyasallaşırsa toplum ağır bedeller öder. Örnek var, Menderes'in asılması var. Siyasi mahkemede yargılandı. Deniz Gezmiş, o da siyasi mahkemede yargılandı. 16 yaşındaki çocuğun yaşının büyütülüp asılması var. Normal mahkemelerde bunlar olmaz. Onun için biz 'yargı kendi kuralları içinde çalışsın' diyoruz. İktidar olursak yargıyı bizim düşüncemize uygun şekilde değiştireceğiz. Ne bize hizmet etsin, ne bir başkasına. Yargı halka hizmet etsin" diye konuştu.

Belçikalı Türkler ise sorunlarını dinleyen ve eğitime önem vermelerini isteyen Kılıçaroğlu'na, Belçika'da yaşayan diğer milletler gibi konsolosluklarda ya da mektupla oy kullanabilmek istediklerini aktardı. Kemal Kılıçdaroğlu, Belçika 2011 güzellik yarışması adaylarından Zehra Eryörük ile de yakından ilgilenerek başarı diledi. Kılıçdaroğlu, dün görüştüğü Belçika Başbakan Yardımcısı Laurette Onkelinx'in önerisi üzerine en kısa zamanda Belçika'ya tekrar gelerek Türk toplumuyla daha geniş katılımlı bir toplantı yapacağını müjdeledi. 

banner53
Yorumlar (1)
dogru söz 11 yıl önce
harika fikir bak ne diyor simdi ne fes kaldi ne sapka herkes basini acti bu erkekle kadini ayirt edemiyor yada aklindan zoru var simdi anlasiliyor neden hep muhalefette bunlar aman hep orda kalin orasi tam size göre.
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?