banner39

Komor Adaları'nda patates yetiştiriyoruz

Osmanlı ve Arap kaynaklarında Kamer Adaları olarak geçen adalarda açlıkla mücadele için yeni proje...

Dış Politika 03.01.2011, 13:08 03.01.2011, 13:08
Komor Adaları'nda patates yetiştiriyoruz

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nun (FAO) belirlediği açlık tehlikesi altındaki ülkelerde başlatılan TİKA Afrika Tarımsal Kalkınma Programı, Osmanlı ve Arap kaynaklarında Kamer Adaları olarak geçen ve üç adadan oluşan Komor Adaları'ndan başlatıldı.

TİKA Afrika Tarımsal Kalkınma Program Koordinatörü Dr. Mahmut Çevik, Teknik Yardım Uzmanı Cüneyt Esmer, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Hüseyin Onaran ve Ziraat Mühendisi Murat Nam'dan oluşan TİKA Heyeti inceleme ziyareti kapsamında, Komor Adaları Cumhurbaşkanı Ahmet Abdallah M. Sambi ile görüşerek ülkedeki gıda krizine ilişkin bilgiler aldı.
Cumhurbaşkanı Sambi'nin talebine istinaden ülkenin temel gıdası olan yemeklik patates üretimi için proje çalışmalarına başladı.

HEDEF PATATES ÜRETİMİ İLE GIDA KRİZİNİ AZALTMAK

Çevreye duyarlılık ve katılımcı yaklaşım ilkelerini uygulamak suretiyle gıda güvenliğine ulaşmak için gıda üretimini arttırma ve yeterli ve sürdürülebilir gıda üretimine erişmiş bir tarım sektörü oluşturma yönündeki çalışmalarını gerçekleştirmek için Komor Adaları'nda etüt çalışmalarını tamamlayan TİKA Heyeti, kırsal alanda çiftçiler ile görüşerek, üretim tekniklerini ve potansiyellerini yerinde gördü. Heyet, Komor Tarım Bakanlığı yetkilileri ve Üretici Birlikleri ile yapılan değerlendirme toplantıları sonucunda Komor Federal Cumhuriyeti'nde 3 yıllık Gıda Güvenliğinin Sağlanması ve Yemeklik Patates Üretiminin Arttırılması Programı'nın hayata geçirilmesini önerdi.

patates
                                                                                                              
Açlık sınırı altındaki 800 bin kişilik nüfusa sahip Komor Adaları'nda üst gelir grubuna mensup dört kişilik bir aile bile, evine ülkedeki temel gıda maddesi olan patatesten ancak ayda 1 kg götürebiliyor. Evine patates götürebilen halk sadece patates yemeği olarak patates haşlaması yerken kızartma patatesin marketteki gram fiyatı 1 Euro'yu buluyor . Ülke yılda 30 ton patates tohumu ve pirinç ithal ederek halkının gıda ihtiyacını karşılamaya çalışıyor.

TEMEL SORUN SU YETERSİZLİĞİ

Komor Adaları'nda tarımın temel sorunlarının; su yetersizliği, gelişmiş türlerin ve tohumun olmayışı, ilkel üretim teknikleri ve yayım, gelişmiş tarım arazilerinin yokluğu ve düzenli bozulan tarım girdilerinin olduğunu tespit eden TİKA Heyeti tarafından önerilen Programın ilk yılında; Komorlu uzmanlar ve ev kadınlarının patates yetiştiriciliği ve patates yemek çeşitleri konusunda hem ülkemizde hem de kendi ülkelerinde uzmanlık eğitimleri alması öngörülüyor. 

Projenin 2 yıllık diğer aşamasında ise 80 tonluk yemeklik patates tohumu  ile desteklenecek olan ülkede, modern teknikler ve tarım aletleri ile 110 bin metrekarelik alanda kaliteli patates üretimi projesinin başlatılması planlanıyor. Halihazırda ülkede aile başına aylık 1 kg patates tüketimi söz konusu iken proje sonunda aile başına 10 kg patates tüketiminin sağlanması hedefleniyor.  Proje ile ülkenin patates ithalatı durdurulması ve piyasaya arz edilecek patates miktarındaki artış ile birlikte pirinç ithalatında düşme gözlenmesi ve fakir aileler de dahil olmak üzere yılda yaklaşık 220.000 bin ailenin patates tüketimi sağlanarak, halkın gıda ve yaşam güvenliğine katkı sağlanması amaçlanıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?