banner39

'Kudüs işgalcileri dost olamaz'

Türkiye-İsrail arasındaki görüşmelerin meşrulaştırılması için kullanılan "dost" ifadesine tepki gösteren Akif Emre, "Kudüs’ü işgal eden, Filistin’de Siyonist sömürge yönetimi kuran bir yapı, Türkiye’nin ya da bölgedeki ülkelerin dostu olamaz." dedi

Dış Politika 24.12.2015, 17:55 24.12.2015, 18:22
'Kudüs işgalcileri dost olamaz'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye ile İsrail arasında ilişkilerin 'normalleştirilmesi' için yürütüldüğü belirtilen görüşmelerle ilgili AK Parti yönetiminden gelen "İsrail devleti ve halkı Türkiye dostudur" şeklindeki açıklama, kamuoyunda büyük tepki topladı.

Dünya Bülteni Genel Yayın Yönetmeni Akif Emre "Editörden" yazısında  İsrail için "dost" ifadelerinin kullanılmasına karşı çıkarak mevcut yaklaşımı eleştirdi.

Türkiye'nin dış politikada alan daralması, sıkışmışlık hali yaşadığını belirten Akif Emre, son bir kaç yıldır bölgede yaşananların Türkiye’nin uygulamaya çalıştığı dış politikanın aksi yönde geliştiğini belirtti.

Bunun nedenlerini sadece bölge dışı aktörler ve bölgedeki rakip güçlerin ortak planlarına bağlamanın imkansız olduğunu ifade eden Emre, "Uluslararası denklemde bölgedeki rekabet ortamı Türkiye’nin hedeflediği ile reel gücü arasındaki çelişkiyi ortaya çıkardı." dedi.

Gelinen noktada İsrail’le dondurulan ilişkilerin yeniden düzeltilmesi için geleneksel Amerikan - İsrail hattına oturan dış politikaya dönüş yaşandığını" belirten Akif Emre, İsrail’le ilişkilerin yeniden normalleştirilmesinin muhafazakâr kesimde travma etkisi yapma riskinin de hayli yüksek olduğunu söyledi.

"Kudüs’ü işgal eden, Filistin’de Siyonist sömürge yönetimi kuran bir yapı Türkiye’nin ya da bölgedeki ülkelerin dostu olamaz." diyen Akif Emre'nin konuyla ilgili makalesi için TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?