banner15

'Kürt meselesinde Barzanili çözüm' iddiası

Türkiye'nin gelecekte Kuzey Irak'la birleşip federasyona gidecek bir sürece hazırlandığı ve Kürt meselesini de bu yolla çözeceği iddia edildi

'Kürt meselesinde Barzanili çözüm' iddiası

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Uludağ Üniversitesi'nden siyaset sosyoloğu Prof. Dr. Ali Yaşar Sarıbay yemin etmeyen ve PKK ile arasına çizgi çekmeyen BDP'nin kendini tüketmiş bir parti olduğunu belirtiyor. Sarıbay Türkiye'nin gelecekte Kuzey Irak'la birleşip federasyona gidecek bir sürece hazırlandığı ve Kürt sorunun da bu yolla çözüleceği görüşünde.

Akşam Gazetesi'ne bir mülakat veren Prof. Sarıbay "Kuzey Irak'ta oluşturulan Kürt yapısı Türkiye'nin Kürt sorununun çözüm sürecini nasıl etkileyecek?" şeklindeki bir soru üzerine ilginç açıklamalarda bulundu.

TÜRKİYE İLE KUZEY IRAK BİRLEŞECEK

Sarıbay şöyle konuştu: "Kuzey Irak ile Türkiye'nin orta vadede yada uzun vadede birleşme ve federasyona gitme olasılığı var. Türkiye bu role de hazırlanıyor. Yani Türkiye büyüyerek küçülecek bir anlamda. Mesela bizim Ortadoğu'da büyük bir rol ifa etmemiz herkesin takdirini alabilecek bir şey. Kimsenin buna bir sesi çıkmaz. Federasyonu da ancak böyle kabul ettirebilirsiniz. Bu ileride olabilecek bir şey. Zaten merhum Özal bunun ipuçlarını vermişti. 'Birtakım formüleri askerlere kabul ettirdim ama sivillere kabul ettiremiyorum' demişti. Terör konusunun nihayete ermesinin de en önemli faktörlerinden biri ancak bu olabilir gibi görünüyor."

"Türkiye'nin buna hazırlandığını söylemenizin somut gerekçeleri var mı?" şeklindeki soru üzerine ise Sarıbay "Kuzey Irak'ta çok yatırımlarımız var, belli bir kesimin güdümünde de olsa Süleymaniye'de bir üniversite var. İnşaat yatırımları, elektrikten tutun kanalizasyona varıncaya kadar Türkiye'nin eli Kuzey Irak'ın içinde. Bunlar Irak'ın kara kaşı kara gözü için değil! Türkiye de elbette kendi çıkarlarını koruyan bir ülke ve Kuzey Irak'ın orada zaten özerk bir bölge olarak devam etmesi Irak'ın mevcut dengesi açısından çok kolay bir şey değil. Yani her an kaosu tetikleyebilecek bir durum. İkincisi, Türkiye'yi bölmeden Kürt meselesini halletmenin en etkin yolu bu. Aklı başında Kürtler zaten bölünme talebinde bulunmuyor. Bu hem bir devlet olma, hem Türkiyeli kalmanın bir formülü olarak görülüyor" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2011, 16:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35