banner39

Kurtulmuş'tan Carter'a: Gereğini sahada da yapın

Kurtulmuş, Carter'in tüm terör örgütleri ile mücadele ettikleri yönündeki açıklaması üzerine "Gereğini sahada da yapın" dedi

Dış Politika 21.10.2016, 15:53 21.10.2016, 15:53
Kurtulmuş'tan Carter'a: Gereğini sahada da yapın

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ın bugün Ankara'da 'tüm terör örgütleriyle mücadeleye hazır olduklarına dair sözlerinin gereğinin, sahada da yapılması gerektiğini' söyledi.

Kurtulmuş Burdur'da gazetecilerin konuyla ilgili soruları üzerine, "ABD Savunma Bakanı'nın 'tüm terör örgütlerine karşı ortak mücadeleye hazırız' sözlerinin gereği sahada da yapılmalıdır. PYD/YPG unsurlarının Fırat'ın doğusuna geçmesi sağlanmalıdır" diye konuştu.

Musul operasyonunda Türkiye'nin sahada olacağını tekrarlayan Kurtulmuş, "Bu gerçeğin ABD tarafından görülmesi de doğru bir perspektiftir" dedi.

CARTER NE DEMİŞTİ?

Carter, Türkiye'nin Musul operasyonunda yer alması gerektiğini söylemişti. Carter, "Türkiye'nin güçlü bir müttefiki olmaya devam edeceğiz" demişti.

Carter şunları söylemişti: "Türkiye'nin Suriye ve Irak'taki gelişmelerle ilgilenmesi makuldür. Hudut güvenliğinizin sağlanması için tedbir almanızı destekliyoruz. Türkiye'nin DEAŞ'a karşı icra edilecek operasyonlara katılmasını istiyoruz. Türkiye ile bazen görüş ayrılıklarımız olabilse de, prensiplerde daima mutabıkız."

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?