banner15

LA Times: Türkiye süper güç olma yolunda

Gazete yorumunda, referandumla Türkiye'nin bölgede süper güç olma yolunda önemli bir aşama katettiğini yazdı.

LA Times: Türkiye süper güç olma yolunda


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Los Angeles Times, "anayasa değişikliğinin kabul edilmesiyle, Türkiye'nin, Ortadoğu'nun yeni süper gücü olma yolunda bir adım daha attığını" yazdı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlanan Los Angeles Times gazetesi, "anayasa değişikliğinin referandumda kabul edilmesiyle, Türkiye’nin, Ortadoğu’nun yeni süper gücü olma yolunda bir adım daha attığını" yazdı.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin, ülkeyi "gerçek demokrasiye" hiç olmadığı kadar yakınlaştırdığı kaydedilen yazıda, reformların kadın, çocuk ve engellilerin haklarını güçlendirdiği, azınlıklara daha fazla özgürlük tanıdığı vurgulanıyor.

Anayasa değişikliklerinin, kısıtlamaları rahatlattığı, ordunun siyasetteki rolünü azalttığı ve ülke genelinde daha demokratik kurumların oluşturulmasına imkan tanıdığı kaydediliyor.

Yazıda, değişikliklerin, vatandaşlara daha fazla yasal koruma sağladığı ve ordu mensuplarının sivil mahkemeler önündeki dokunulmazlığını kaldırarak, mahkemelerin yapısını yeniden düzenlediği de belirtiliyor.

Muhalefetin, özellikle yargıç atamaları konusunda cumhurbaşkanı ve parlamentoya çok fazla güç tanındığı tezlerinin seçmenleri ikna etmeyi başaramadığı kaydedilen yazıda "anayasal reformların kabulüyle, Türkiye, modern, Müslüman çoğunluklu demokrasinin parlayan modeli olma pozisyonunu pekiştirme yolunda bir adım daha attı" ifadesine yer veriliyor.
 

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2010, 13:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35