'Laik ülkeler dindarlara kayıtsız kalamaz'

Başbakan Yardımcısı Arınç, "Laikliğin gerçek anlamıyla yaşandığı bir ülkede, devlet dindarların taleplerine bigane kalamaz. Onları reddedemez" dedi.

'Laik ülkeler dindarlara kayıtsız kalamaz'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CNR Expo'da düzenlenen 4. Uluslararası Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarı'nda (HELAL EXPO) yaptığı konuşmada, Malezya'dan gelen ve bir konuşma yapan bakana teşekkür ederek sözlerine başladı.

Başbakan Yardımcısı Arınç, "'Helal' kelimesi, 'Tayyip' kelimesi dini kavramlar, bunlar laik kavramlar değil. Helalin anlamı var, Tayyibin anlamı var" dedi.

"Tabi Malezyalı dostumuz ve diğer ülkelerden teşrif eden her biri diğerinden kıymetli arkadaşlarımız, bizim dilemmamızı bilmeyeceklerdir. Kimbilir nasıl tercüme edecek hanımefendi kardeşimiz?" diyen Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yani bir paradoksumuz, bir çelişkimiz var. 'Helali anladık kardeşim de bu Tayyip neyin nesi diyebilirler?' Çünkü Türkiye'de bu kelime konuşulduğunda akla hemen sayın Başbakanımız Tayyip Erdoğan geliyor. Aslında dilemma şu, içimizde o kadar laikliği yanlış anlayan, yanlış yorumlayan ve particilikten gözlerinin içi kızarmış o kadar gafil insan var ki böyle güzel bir konferansın adına bakarak, şunu söyleyebilirler; 'gördünüz mü gene bir konferansın içerisinde Başbakanın propagandasını yapıyorlar. Zaten Türkiye'de helal falan denince bu yobazlar mutlaka parti propagandası yapacak' demiş olabilirler. Yanılıyor muyum? Yanılmıyorum."

Biraz önce hocanın Kur'an-ı Kerim okurken, 'Tayyip' kelimesi içinde geçen ayetler bulunduğunu ifade eden Arınç, şunları söyledi:

"Türkiye'de dindar Müslümanlar çocuklarına isim takmak isterse Kur'an'a bakarlar Kur'an'dan isim seçerler. Bu böyledir. Belki yeni zamanlarda bu ihtiyacı duymayanlar olabilir. Ama ben yüzbinlerce insanın, milyonlarca insanın isimlerinin ya Kur'an'dan bir ayette geçtiği şekilde veya peygamberimizin, sahabei kiramın, tabiinin, yani İslam tarihinin içerisindeki isimlerden alındığını çok iyi biliyorum. Türkiye'de milyonlarca Fatma var, Ali var, Ayşe var, Ebubekir var, Osman var hepsi İslam'la doğrudan bağlantılı isimlerdir. O yüzden kimsenin kara propaganda yapmasına izin vermeden, böyle bir şeye ihtiyaç duymadan 'helal' ve 'Tayyip' kelimelerinin anlamlarını çok iyi bilmemiz lazım."

POLİTİKAYLA İLGİSİ YOK

"Tayyip" kelimesinin sağlıklı, temiz, kaliteli demek olduğunu ve daha da geniş anlamlarının olabileceğini anlatan Arınç, şunları kaydetti: "Sayın Başbakan ismini buradan alıyorsa ne mutlu ona demek ki ismiyle mütenasip olmuş. Yani Kur'an'da geçen Tayyip onun ismiyle de gerçek manasını bulabilmiş. Şimdi bu dini kavramların burada zikrediliyor olması tamamen Kur'an'a, İslam'a ve dindar Müslümanlar'ın kabullerine bağlı bir şey. Günümüzdeki politikayla kesinlikle ilişkisi yok, herkes derin bir nefes alsın."

ARINÇ'IN HELAL YİYECEK MESELESİYLE İLK KARŞILAŞMASI

Başbakan Yardımcısı Arınç, helal yiyecek meselesiyle ilk defa karşılaşmasına da değinerek, şunları söyledi:
"Yurtdışına 90'lı yıllarda çıkmaya başladığımın başlangıcı 89'dur. Ama Viyana, Almanya vesaire ile sınırlı kaldı. Yani birkaç saatlik yolculuklar, bu yolculuklarda bir şey yemesek de ölmeyiz diye düşündük. Ama 1991'in ocak ayında Avustralya'ya gitmem gerekti. Bir aylık bir ziyarette bulunacağım. Avustralya'ya o zaman Türkiye'den direkt uçak da yok. Ya Singapur'a gidip oradan Avustralya'ya uçacaksınız ya da Bangkok üzerinden vesaire. Singapur üzerinden gideceğimize karar verdik."

Arınç, 20 saatten fazla uçak yolculuğunda ne yiyip ne içeceklerini merakla sorduklarının altını çizerek, şu ifadeleri kullandı:
"Dediler ki gelen hostesten 'helal meal dersin' o sana helal yiyecek getirir. Ama yoksa 'sen koşer istersin koşeri mutlaka getirir' dediler. 'Koşer de neyin nesi?' dedim. 'Musevilerin yiyeceğidir. Onlar da helaldir, İslamidir, kesimleri vesaireleri uygundur' dediler. Gerçekten ben uçağa bindim. Hostes geldi 'halal meal' dedim. 'Yok' dedi. 'Neden' dedim. 'Çünkü onu rezervasyon yaparken söyleyeceksiniz' dediler. Yani check-in yaparken, biletinizi alırken 'helal yiyecek istiyorum' diyeceksiniz.  "Eğer deseydiniz sizin için öyle bir yemeği hazır ederdik' dedi. O zaman 'koşer' dedim. Ezberlemiştim ya 'tamam ondan var dediler' ve getirdiler."

Aradan 22 yıl geçtiğini anımsatan Arınç, şöyle konuştu:
"Türkiye'de daha yeni. Allah ondan razı olsun, Hüseyin beyin üzerinde dura dura herkese sonunda kabul ettirmeye muvaffak olduğu konuyu bugün yeni gündemimizde görüşüyoruz. Malezya şanslı, diğer İslam ülkeleri de şanslı olabilir. Onlarda maalesef dine karşı ama her konuda karşı bir cereyan bu kadar güçlü değildi. Helal kelimesini ürünler bazında kullanmak, günlük hayatımızda kullanmak Türkiye'de bir kısım çevreler tarafından maalesef çok yanlış anlaşıldı. Türkiye Cumhuriyeti devleti laik sosyal bir hukuk devleti. Buna hiçbir itirazımız yok. Laik bir ülkede yasama meclisi, yasama organı, kanun yaparken Kur'an'daki bir ayeti kanun haline getiremez. Bunu da anladık ama laikliğin gerçek anlamıyla yaşandığı bir ülkede, devlet dindarların taleplerine bigane kalamaz. Onları reddedemez, onların tercihlerini gerçekleştirmek üzere özel sektöre destek verir, bu istek ve arzulara uygun düzenlemeler yapılmasına hiçbir zaman karşı çıkmaz."

ARZU EDENLERE HELAL ÜRÜN SUNMAK MECBURİYETİNDEYİZ

Arınç, Türkiye'de yıllarca, "helal", "haram" kavramlarını istihza ile karşıladığını, alay ve hakaret ettiğini söyledi.

Arzu edenlere helal ürünleri sunma mecburiyetinde olduklarını vurgulayan Arınç, "(Yediğimiz içtiğimiz helal mi?) diye sorulduğunda, bunu ölçülere bakarak, İslam'da helal ve haram üzerine yüzlerce kitap yazıldı. Büyük alimler var. 'İçecekse şu, yiyecekse bu. Çünkü Kuran, sünnet bu şekilde tarif etmiş' denildiğinde, bu laik devleti zedelemez, laikliği güçlendirir. Çünkü laiklik, din ve vicdan özgürlüğüdür. Laiklik, din ve vicdana uygun yaşamak isteyen insanlara hayat sunabilmektir. Zorlayıcı bir devlet anlayışı ile laikliğe bakarsanız, bu, bir ülkeyi açık cezaevi haline getirmektir" ifadelerini kullandı.

Arınç, "Kendi ülkemi şikayet etmek noktasında bunları söylemiyorum. Türkiye bunları yaşadı diye, uzun uzun anlatacak değilim. Ancak nüfusu 75 milyon olan Türkiye, dünyada 2 milyar nüfusa yaklaşan İslam nüfusu içerisinde bu düzenlemeleri 20-30 sene önce, 10 sene önce yapabilseydi, bugün helal gıda ve içecekler konusunu, tayyip gıda, içecekler veya sektörler konusunu, biz bugünkü endişelerle konuşmuyor olacaktık" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2013, 16:00
banner53
YORUM EKLE

banner39