Lefkoşa Büyükelçisi, Akın'a güven mektubunu sundu

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı "Güven ve eşitlik içinde anlaşmaya ulaşmayı diliyorum. Bu KKTC ile Türkiye’nin ortak inancı. Hayalimizin gerçeğe dönüşmesinin sizin döneminizde gerçekleşmesini diliyorum”

Lefkoşa Büyükelçisi, Akın'a güven mektubunu sundu

Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği’ne atanan Derya Kanbay, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya güven mektubunu sundu.

Halil İbrahim Akça'nın görev süresini tamamlamasının ardından Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği’ne atanan Kanbay, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle karşılandı. Kanbay, burada askeri selamladıktan sonra Cumhurbaşkanlığı Şeref Salonu’na geçti. Buradaki törende Kanbay, Cumhurbaşkanı Akıncı’ya güven mektubunu sundu.

Törende KKTC Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Erhan Erçin, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Cenk Gürçağ ve elçilik yetkilileri hazır bulundu.

Derya Kanbay, törende yaptığı konuşmada “İnşallah bu güzel ülkede güzel işler yapacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da Kanbay’ın görev süresinin huzur ve sağlık içinde geçmesini diledi. Türkiye ile KKTC arasında tarihi ve kültürel bağlar bulunduğunu belirten Akıncı, “Türkiye ile KKTC arasında dostluk, kardeşlik ilişkilerini artmasını temenni ederim” ifadelerini kullandı. 

Kıbrıs sorununda önemli bir dönemden geçildiğini hatırlatan Akıncı, "Güven ve eşitlik içinde anlaşmaya ulaşmayı diliyorum. Bu KKTC ile Türkiye’nin ortak inancı. Hayalimizin gerçeğe dönüşmesinin sizin döneminizde gerçekleşmesini diliyorum” diye konuştu. 

Kanbay, daha sonra Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük'ün ve KKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın kabrini ziyaret etti.

Derya Kanbay kimdir?

Görevine bugün başlayan Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, 2 Ocak 1954’te İstanbul’da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 1976 yılında mezun olan Kanbay, Dışişleri Bakanlığı'ndaki çalışma hayatına 1977’de Konsolosluk ve Hukuk İşleri Dairesi’nde “Aday Meslek Memuru, İkinci Katip” olarak başladı.

Kanbay, 40 yıla yakın çalışma hayatı boyunca konsolosluk, başkatiplik, büyükelçilik müsteşarlığı, daire başkanlığı, bakanlık müşavirliği, teftiş kurulu başkanlığı, genel müdürlük ve büyükelçilik gibi birçok görev üstlendi. Tokyo, Bonn, Lahey, Abuja, Bağdat ve Lübliyana Büyükelçilikleri ile Gümülcine ve Frankfurt Başkonsolosluklarında görev yapan Derya Kanbay, evli ve üç çocuk babası.

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2015, 00:00
banner53
YORUM EKLE

banner39